Slovenský sokol Lucky sa stal vo Francúzsku ornitologickou celebritou

18.10 2017, TASR

Bratislava, 17. októbra - Slovenský sokol červenonohý sa stal vo Francúzsku ornitologickou celebritou. Lucky je jedným zo 41 mláďat, ktoré na západnom Slovensku označili v júli špeciálnym krúžkom.

V. Tatry: Potápači odbremenili tatranské plesá od ďalších odpadkov

09.10 2017, TASR

Vysoké Tatry, 6. októbra - Potápači odbremenili tatranské plesá od ďalších odpadkov. Pod hladinu sa dnes ponorili predovšetkým preto, aby vyčistili neporiadok, ktorý tu ostal po uplynulej letnej turistickej sezóne. Z dna troch jazier vytiahli vyše sto kilogramov (kg) neporiadku, ďalších takmer 150 kg odpadu vylovili v rámci 24. ročníka akcie Čisté vody aj z tajchu na Račkovom potoku.

Tatry: Svište hibernujú, informácie o nich ponúka Správa TANAP na svojej stránke

06.10 2017, TASR

Vysoké Tatry, 5. októbra - Správa Tatranského národného parku (TANAP) pridala na svojej webovej stránke dva nové linky, na ktorých informuje o problematike ochrany svišťov, monitoringu ich pohybu, výskume a úspešnej reštitúcii svišťa do Belianskych Tatier.

Gbeľany: Päťdesiat rokov ochrany Malej Fatry pripomenula vedecká konferencia

06.10 2017, TASR

Gbeľany, 5. októbra – Päťdesiat rokov od vyhlásenia Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malá Fatra a tridsať rokov od zmeny CHKO na národný park pripomenula odborná konferencia Výskum a ochrana Malej Fatry, ktorá sa dnes konala vo Vzdelávacom stredisku automobilky Kia v Gbeľanoch.

Tatry: Po horských dolinách vyčistia dobrovoľníci aj horské plesá

04.10 2017, TASR

Tatranská Lomnica, 3. októbra – Po tatranských dolinách čaká veľké upratovanie aj štyri tatranské plesá. Už tento piatok 6. októbra sa v rámci 24. ročníka akcie Čisté vody, ktorej organizátorom sú Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP), ponoria pod hladinu Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa potápači.

ŠOP SR odmieta kritiku lesníkov na tému ochrany prírody v chránených územiach

02.10 2017, TASR

Banská Bystrica, 1. októbra – Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) v Banskej Bystrici chápe snahu lesníkov dosiahnuť pozitívny hospodársky výsledok, no pokiaľ sú predmetom diskusie chránené územia, tak ide o viac, obzvlášť, ak sledujeme dosahy klimatickej zmeny v našej prírode.

Vo Vysokých Tatrách v Pieninách sa uskutoční podujatie Čisté hory

29.09 2017, TASR

Vysoké Tatry/Červený Kláštor, 29. septembra - V poslednú septembrovú sobotu (30. 9.) čaká Vysoké Tatry veľké upratovanie. V rámci 39. ročníka akcie Čisté hory vyčistia dobrovoľníci tatranské doliny a územie Pieninského národného parku (PIENAP) od odpadkov, ktoré v nich ostali po letnej turistickej sezóne.

Nezameniteľné označenie exemplárov vtákov CITES a nová povinnosť pre chovateľov v súvislosti s vydanou licenciou na distribúciu krúžkov

26.09 2017,

Vtáky narodené a odchované v zajatí, ako aj iné vtáky narodené v kontrolovanom prostredí sa podľa zákona označujú jedinečným a nedeliteľným uzavretým krúžkom umiestneným na nohe.

RPS: Elektrické vedenie je hrozbou pre vtáctvo, robia sa preto viaceré opatrenia

25.09 2017, TASR

Bratislava, 23. septembra - Slovensko je pretkané sieťou elektrických vedení v rozsahu takmer 35.000 kilometrov. Drôty predstavujú nebezpečenstvo pre vtáctvo, preto ornitológovia v spolupráci s energetickými spoločnosťami realizujú viacero aktivít na pomoc vtákom.

Slovensko a Maďarsko vytvoria spoločný prírodný park v Podunajsku

21.09 2017, TASR

Šamorín, 20. septembra – Vytvorenie spoločného prírodného/národného parku v regióne Žitného ostrova na slovenskej strane a Malého Žitného ostrova (Szigetkozu) na maďarskej strane Dunaja je cieľom projektu Cezhraničnej spolupráce Slovenskej a Maďarskej republiky s názvom Prípravné aktivity prírodného parku Szigetkoz – Žitný ostrov a ďalšie spoločné iniciatívy v ochrane prírody.