Brestov: Migráciu ropúch bradavičnatých spomalilo cez víkend chladné počasie

27.03 2017, TASR

Daždivé počasie, vysoká vlhkosť a teplota vzduchu od päť do 17 stupňov prebudili v priebehu tohto týždňa v Brestove v okrese Humenné ropuchy zo zimného spánku. Dali sa do pohybu o týždeň skôr ako vlani.

Indickým riekam Ganga a Jamuna priznal súd štatút živých tvorov

22.03 2017, TASR

Súd v indickom štáte Uttarákhand vyhlásil v pondelok veľrieku Ganga a jeden z jej najväčších prítokov Jamuna za živé tvory, čo má zabrániť ďalšiemu nárastu ich znečistenia. Obe rieky týmto rozhodnutím získali rovnaké práva ako ľudia, čo znamená, že k ich poškodzovaniu by sa malo pristupovať ako ku spôsobovaniu ujmy človeku.

ČR: Zoo odrezáva nosorožcom rohy, aby ich uchránila pred pytliakmi

22.03 2017, TASR

Zoologická záhrada Dvůr Králové nad Labem nenechala nič na náhodu a začala odrezávať svojim 21 nosorožcom rohy. Je to jedno z bezpečnostných opatrení, ktorým sa zoo snaží znížiť riziko prípadného útoku.

Thajsko: Uhynula korytnačka, ktorej vyoperovali z tela 915 mincí

22.03 2017, TASR

Thajskí veterinári informovali o uhynutí morskej korytnačky, ktorej pred dvoma týždňami odstránili z tela celkovo 915 mincí. Zviera zomrelo na otravu krvi. Dvadsaťpäťročná korytnačka menom Omsin dlhé roky pojedala mince, ktoré do jej jazierka hádzali pre šťastie turisti.

Z Devínskej hradnej skaly sa v noci ozýva húkanie výra

20.03 2017, TASR

Devínska hradná skala priťahuje popri množstve návštevníkov aj ornitológov. Tí ju odporúčajú navštíviť v najbližších dňoch počas súmraku alebo v noci. V jej okolí sa vtedy ozýva hlas najväčšej sovy žijúcej na Slovensku – výra skalného.

Jarná migrácia vtákov v týchto dňoch vrcholí

20.03 2017, TASR

V týchto dňoch očakávajú ornitológovia prvý vrchol jarnej migrácie vtákov. Tá trvá v porovnaní s jesennou kratšie, jedným z faktorov je vplyv hormónov pre rozmnožovanie a pud hniezdenia. Očakávajú sa prílety mnohých druhov vo veľkých počtoch, napríklad piniek, ktoré vytvárajú až tisícové kŕdle.

Pozor! Vypaľovanie trávy je zakázané

16.03 2017, Enviroportal

Napriek sústavnému zdôrazňovaniu škodlivosti a nebezpečnosti vypaľovania suchej trávy v jarnom období každoročne narastá počet požiarov i výška spôsobenej škody.

Košice: Ochranári vyzývajú MŽP SR, aby odňal firme kontrolu nad ložiskom uránu

13.03 2017, TASR

Košickí ochranári vyzývajú Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby odňalo firme Ludovika Energy, s. r. o., kontrolu nad uránovým ložiskom na Jahodnej a namiesto nej poverilo ochranou a evidenciou daného ložiska Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ).

Na Levických rybníkoch zaznamenali viacero vzácnych operencov

13.03 2017, TASR

V lokalite Levických rybníkoch, ktoré sú chráneným územím, sa podarilo prírodovedcom zaznamenať v týchto dňoch výskyt viacerých vzácnych operencov.

MŽP SR: Slovensko sa pridalo k iniciatíve na záchranu opeľovačov

13.03 2017, TASR

Bez včiel, motýľov, ale aj rôznych druhoch chrobákov, netopierov či iných vtákov by neexistovali mnohé poľnohospodárske plodiny, ovocie, zelenina, med či čokoláda. Opeľovače sú v súčasnosti vážne ohrozené predovšetkým ľudskými aktivitami, ktoré sú spojené najmä s používaním pesticídov, pestovaním monokultúr i vplyvom klimatickej zmeny.