Biosférické rezervácie UNESCO v SR spĺňajú prísne kritériá excelentnosti

13.08 2018, TASR

Banská Bystrica, 12. augusta – Trojica slovenských biosférických rezervácií - Slovenský Kras, Východné Karpaty a Tatry spĺňajú stanovené kritéria pre biosférické rezervácie. Konštatovala to predsedníčka Slovenského výboru programu UNESCO Človek a biosféra (ICC MAB) Vladimíra Fabríciusová po nedávnom 30. zasadnutí Medzinárodnej koordinačnej rady programu, ktoré sa konalo v indonézskom Palembangu. Slovensko je už tretí rok členom tohto orgánu.

Poľskí aktivisti a včelári protestujú proti ohrozeniu včelstiev neonikotinoidmi

10.08 2018, TASR

Varšava, 8. augusta - Ochrancovia životného prostredia v Poľsku a miestni včelári sa zišli v stredu vo Varšave na proteste proti rozhodnutiu poľskej vlády povoliť v krajine používanie skupiny pesticídov, ktoré EÚ označila za vážne riziko pre včely.

Vtáky už odlietajú do teplých krajín, niektoré denne preletia 500 km

10.08 2018, TASR

Bratislava, 9. augusta - Vtáky pri svojich cestách na zimoviská nehľadia na aktuálne horúčavy. Viaceré druhy už začali svoju cestu do teplých krajín. Spomedzi 217 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku pravidelne hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150.

Piešťany: Kolonádový most zaplavili podenky, pomohlo by, ak by svietil načerveno

10.08 2018, TASR

Piešťany, 8. augusta – Návštevníci Kolonádového mosta v Piešťanoch boli svedkami zaujímavého úkazu, keď prechod cez rieku Váh doslova zaplavil lietajúci hmyz. Išlo o živočíšny druh Ephoron Virgo, ktorého dospelé jedince prežijú iba niekoľko hodín.

Červený Kláštor: Netopiere zblízka si prišli pozrieť desiatky ľudí

08.08 2018, TASR

Červený Kláštor, 7. augusta – Počas uplynulého víkendu sa za múrmi národnej kultúrnej pamiatky Kláštora kartuziánov v Červenom Kláštore už tradične konala Noc netopierov.

Orlice s GPS vysielačkami sa zdržiavajú na východnom Slovensku

08.08 2018, TASR

Trebišov, 7. augusta – Dve mláďatá orlov kráľovských, ktoré sa vlani vyliahli na východnom Slovensku a ornitológovia im osadili satelitné GPS vysielačky, sa vrátili. Orlice sa aktuálne nachádzajú v okrese Trebišov.

Horúčavy v Európe: Vo švajčiarskom Rýne hynú v teplej vode tisíce rýb

08.08 2018, TASR

Zürich, 7. augusta - Tisíce rýb už uhynuli vo švajčiarskej časti rieky Rýn v dôsledku pretrvávajúcich horúčav sužujúcich Európu. Švajčiarske úrady vylovili doposiaľ tonu uhynutých rýb a pokúšajú sa zaviesť opatrenia na záchranu ostatných. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica BBC.

Pri mexickom ostrove uviazla 18-metrová veľryba, podarilo sa ju zachrániť

07.08 2018, TASR

Mexiko, 7. augusta - Vyše 40 osobám sa podarilo dostať späť na otvorené more 18-metrovú veľrybu, ktorá uviazla pri pobreží ostrova Contoy na východe Mexika - severne od vyhľadávanej turistickej destinácie Cancún.

Červený Kláštor: Netopiere zblízka si prišli pozrieť desiatky ľudí

07.08 2018, TASR

Červený Kláštor, 7. augusta – Počas uplynulého víkendu sa za múrmi národnej kultúrnej pamiatky Kláštora kartuziánov v Červenom Kláštore už tradične konala Noc netopierov. Akciu už po siedmykrát pre verejnosť pripravila Správa Pieninského národného parku (PIENAP) spolu s partnermi, Spoločnosťou pre ochranu netopierov (SON) a Múzeom v Červenom Kláštore.

Ornitológovia: Bez bezzásahových území by niektoré vtáčie druhy asi neprežili

06.08 2018, TASR

Bratislava,3. augusta - Bezzásahové zóny významne pomáhajú zachovaniu niektorých druhov vtákov a sú dôležité pre ochranu biodiverzity ako takej. Upozorňuje na to Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko). Diskusiu, v ktorej lesníci tvrdili, že povodne vo Vysokých Tatrách spôsobili bezzásahové územia, označujú za zavádzajúcu a zbytočnú.