Jesenná migrácia vtáctva vrcholí, do exotických krajín však neletia za teplom

19.10 2018, TASR

Bratislava, 18. októbra - Vtáci do exotických krajín neletia za teplom, ale za potravou. Pri príležitosti vrcholiacej jesennej migrácie vtáctva o tom informuje Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Vysoké Tatry: Pred zimou budú opäť sčítavať kamzičiu populáciu

18.10 2018, TASR

Tatranská Lomnica, 17. októbra – Už v najbližších dňoch čaká Tatry jesenná kamzičia inventúra, ktorá ukáže, koľko jedincov bude zimovať nielen na slovenskej, ale i poľskej strane národného parku.

Ochranári podporili obnovu prírodnej hodnoty biotopu Belianskych lúk

18.10 2018, TASR

Spišská Belá, 17. októbra - Tak ako každý rok, aj v tomto roku pokračuje Správa Tatranského národného parku (TANAP) v realizácii opatrení na vybraných lokalitách s výskytom vzácnych a ohrozených biotopov, rastlín a živočíchov.

Bratislava: Karlova Ves vyhlásila stavebnú uzáveru v zóne Líščie údolie

17.10 2018, TASR

Bratislava, 16. októbra – Líščie údolie v mestskej časti Bratislava-Karlova Ves bude od neželanej výstavby chrániť stavebná uzávera. O jej vyhlásení a trvaní do schválenia územného plánu zóny, maximálne na najbližších päť rokov, rozhodol karloveský miestny úrad.

MŽP chce rozšíriť bezzásahové zóny v národných parkoch

15.10 2018, TASR

Bratislava, 13. októbra (TASR) - Pripravovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR má rozšíriť bezzásahové zóny minimálne na polovicu územia každého národného parku (NP). Uviedol to štátny tajomník MŽP Norbert Kurilla (nom. Mosta-Híd) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Slováci počas Európskych dní vtáctva zaznamenali takmer 30 000 operencov

11.10 2018, TASR

Bratislava, 10. októbra - Počas medzinárodného podujatia Európske dni vtáctva sa v Európe, ale aj v Strednej Ázii uskutočnilo 970 podujatí. Zúčastnilo sa nich takmer 27000 nadšencov, ktorí spolu zaznamenali viac ako 5,2 milióna migrujúcich operencov. 

Webový vyhľadávač ponúkol firme RWE, že od nej odkúpi zvyšok Hambašského lesa

11.10 2018, TASR

Berlín, 9. októbra - Webový vyhľadávač Ecosia so sídlom v nemeckom Berlíne, ktorý drvivú väčšinu svojich príjmov z reklamy dáva na projekty ochrany prírody vrátane výsadby stromov, navrhol, že odkúpi zvyšnú časť starobylého Hambašského lesa (Hambacher Forst), kde hrozí výrub kvôli ťažbe hnedého uhlia energetickou firmou RWE.

Nemecko: Proti ťažbe uhlia v Hambašskom lese demonštrovalo 50.000 ľudí

08.10 2018, TASR

Aachen, 6. októbra - Zhruba 50 000 sa zišlo v sobotu na demonštrácii proti ťažbe uhlia v Hambašskom lese v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Protest sa konal deň po tom, ako nemecký súd vydal nariadenie, ktorým predbežne zabránil výrubu časti tohto starobylého lesa, priblížila agentúra DPA.

Nemecko: Súd na podnet ochranárov pozastavil kontroverzný výrub lesa

08.10 2018, TASR

Berlín, 5. októbra - Súd v nemeckom meste Münster vydal v piatok rozhodnutie, ktorým predbežne zabránil výrubu časti lesa v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, kde chcú energetici rozširovať povrchovú ťažbu hnedého uhlia.

Cieľom manažmentu vihorlatských rašelinísk je zlepšenie ich stavu

08.10 2018, TASR

Michalovce, 5. októbra - Cieľom manažmentu vihorlatských rašelinísk na východe Slovenska je zlepšenie ich stavu. Ukryté sú vnútri vihorlatských lesov. Informuje o tom na svojej webovej stránke Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat.