Tatry: Náročné zimné podmienky pre živočíchy obmedzia vstup turistov do TANAP

11.12 2017, TASR

Vysoké Tatry, 9. decembra - V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa naplno prejavila zima a pre zvieratá nastáva náročný boj o prežitie v snehu a mrazoch, pri podstatne obmedzenom množstve dostupnej potravy.

USA: Fotograf zverejnil zdrvujúce zábery umierajúceho ľadového medveďa

11.12 2017, TASR

Washington, 10. decembra – Plakali sme, filmovali sme a po lícach nám stekali slzy - takto opísal filmovanie hladujúceho ľadového medveďa americký fotograf a ekológ Paul Nicklen. Vychudnutého a vysileného ľadového medveďa nakrútil počas svojej expedície v Kanade na ostrove Baffin za polárnym kruhom a zábery zverejnil tento týždeň na svojom instagramovom účte.

Nový návštevný poriadok v Slovenskom raji je takmer hotový

08.12 2017, TASR

Čingov, 7. decembra – Na záverečnej konferencii v Čingove pri Spišskej Novej Vsi vo štvrtok odprezentovali všetky námety týkajúce sa nového návštevného poriadku pre národný park (NP) Slovenský raj. Zároveň riaditeľ parku Tomáš Dražil oznámil, že dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v parku a tiež definuje priestory, kde a ako možno rozvíjať aktivity turizmu, je už na nečisto hotový.

Polovica územia v národných parkoch by mala byť bezzásahová, sľubuje L.Sólymos

06.12 2017, TASR

Bratislava, 5. decembra - Polovica územia všetkých národných parkov by mala byť do roku 2025 bezzásahová. Takéto plány má minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Základné školy v Kuchyni, Rohožníku a Sološnici obsadili netopiere

04.12 2017, TASR

Bratislava, 4. decembra - Plyšové, drevené a keramické netopiere obsadili v posledných týždňoch základné školy v Kuchyni, Rohožníku a Sološnici (okres Malacky). Boli hlavnou témou dvoch projektov, ktorých cieľom bolo priblížiť túto skupinu živočíchov žiakom. Ich súčasťou boli prednášky, deti sa zapojili aj do výtvarných prác a vyskúšali si i zhotovenie netopierích búdok.

Bratislava: Pri zdrži Hrušov bude možné pozorovať najmä vodné vtáctvo

30.11 2017, TASR

Bratislava, 29. novembra – Milovníci vtáctva si cez víkend prídu na svoje. Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku pripravuje na sobotu 2. decembra podujatie na Hrušovskej zdrži pri Bratislave, počas ktorého bude možné pozorovať spolu s ornitológmi viaceré druhy vtákov.

Myšiarky močiarne, ktoré sú predzvesťou zimy, sú už na Slovensku

24.11 2017, TASR

Bratislava, 22. novembra – Ornitológovia už zaznamenali prílet myšiarok močiarnych na územie Slovenska. Prvé zimujúce jedince sa zjavili na juhozápade krajiny. Tieto sovy pritom možno považovať za predzvesť zimy, podobne ako lastovička symbolizuje príchod jari.

Zvolen: Pri obnove budovy NLC vytvoria aj nové miesta pre hniezda belorítok

20.11 2017, TASR

Zvolen, 20. novembra - Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene plánuje zrekonštruovať budovu v centre mesta, ktorá je zároveň historickou pamiatkou a významným lesníckym miestom. Zohľadňuje pri tom aj výskyt chránenej belorítky obyčajnej, ktorej v rámci obnovy budovy vytvorí nové miesto pre hniezdenie.

Sólymos a Matečná sa pri otázke ochrany Karpatských bukových pralesov nezhodujú

20.11 2017, TASR

Bratislava, 18. novembra - Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) sa nezhodujú v tom, akú časť tzv. Karpatských bukových pralesov treba chrániť. Lokalita na východe Slovenska je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.