Bobrovec: Urbárnici chcú spracovať zvyšky kalamity Žofia, ťažbe bránia ochranári

14.02 2018, TASR

Bobrovec, 13. februára – Členovia Urbárskeho pozemkového spoločenstva Bobrovec sa tri roky snažia získať povolenie na spracovanie pozostatkov veternej kalamity Žofia v rozsahu 30 hektárov, ktorá postihla ich majetky na území Jaloveckej doliny v Západných Tatrách v roku 2014.

Nesprávnym prikrmovaním môžeme vtákom ublížiť, varujú ochranári

14.02 2018, TASR

Bratislava, 13. februára – Prikrmovanie vtákov je najmä vo februári a marci potrebné, no prikrmovať treba len tým, na čo sú operence zvyknuté. Pozor si treba dať aj na tzv. kŕmidlovú chorobu, varuje Ochrana dravcov na Slovensku.

NKÚ objavil nedostatky v ochrane pralesov v Poloninách, MŽP SR avizuje zmeny

14.02 2018, TASR

Bratislava, 13. februára - Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) objavil viacero nedostatkov v ochrane tzv. Karpatských bukových pralesov v Národnom parku (NP) Poloniny. Pralesy sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Poprad:Nová čerpacia stanica na brehu rieky je zabezpečená proti znečisteniu vôd

06.02 2018, TASR

Poprad, 5. februára – Na brehu rieky Poprad pri popradskej mestskej časti Matejovce otvorili v pondelok novú čerpaciu stanicu. Spoločnosť aj ochranári vylúčili, že by mohlo dôjsť k znečisteniu spodných vôd, prípadne inému poškodeniu životného prostredia.

WWF varuje: Plánované projekty vodných elektrární môžu poškodiť prírodu a životné podmienky miestnych komunít

02.02 2018,

Pri príležitosti Svetového dňa mokradí Svetový fond na ochranu prírody (WWF) varuje, že mnohé projekty vodných elektrární plánované v krajinách dunajského regiónu môžu vážne poškodiť biotopy vzácnych a ohrozených druhov. Za posledných 150 rokov sme v povodí Dunaja stratili približne 80 % mokradí a tým sme prišli o dôležité služby, ktoré nám príroda poskytuje. WWF považuje za dôležité, aby energetické riešenia zohľadňovali aj vplyvy na životné prostredie a ľudí.

Slovensko od januára 1993 plní samostatne záväzky Ramsarského dohovoru

02.02 2018, TASR

Bratislava/Gland, 1. februára - Téma Svetového dňa mokradí v roku 2018 znie: Mokrade pre udržateľnú budúcnosť miest. Zvolená téma má poukázať na dôležitú a nenahraditeľnú funkciu mokradí v mestách.

M. Perinaj: Obyvateľov v NP Poloniny ubúda, treba u nich naštartovať malé veci

01.02 2018, TASR

Stakčín, 31. januára – Počet návštevníkov v Národnom parku (NP) Poloniny sa každý rok zvyšuje, miestneho obyvateľstva však ubúda. Podľa jeho riaditeľa Mária Perinaja je potrebné tento zlý demografický vývoj zastaviť.

Hranice Karpatských bukových pralesov zatiaľ nie sú, UNESCO Slovensko odpovie

01.02 2018, TASR

Bratislava 31. januára - Definitívne hranice tzv. Karpatských bukových pralesov na východe Slovenska zatiaľ nie sú stále jasné. Slovensko však odpovie načas na výhrady Výboru svetového dedičstva UNESCO k ochrane územia.

Telá uhynutých kamzíkov poslúžia na výskum

01.02 2018, TASR

Vysoké Tatry, 31. decembra – Telá kamzíkov, ktoré počas tejto zimy zahynuli vo Vysokých Tatrách, poslúžia na výskum. „Výskumná stanica Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) zatiaľ eviduje 16 uhynutých kamzíkov, z nich 11 už bolo spracovaných. To znamená, stiahli sa z kože, ktorá sa zakonzervovala, takže sa bude môcť použiť na ďalšie spracovanie,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ŠL TANAP Martina Petránová.

Poprad: Medzinárodné sčítavanie vtáctva poukazuje aj na znečistenie vôd

30.01 2018, TASR

Poprad, 30. januára – V rámci medzinárodného sčítavania vtáctva mapovali ochranári počas januára zimujúce druhy i znečistenie vôd.