P. Frešo: Vrakunská skládka dostane sarkofág, ale to nestačí

21.06 2017, TASR

Územie v bratislavskej Vrakuni sa začalo kontaminovať chemikáliami už koncom 19. storočia kvôli odpadu chemickej výroby z Dynamitky. V 70. rokoch 20. storočia tu však vznikla skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova, ktorú v dôsledku postavenia vodného diela Gabčíkovo v 90. rokoch začala zalievať stúpajúca spodná voda.

I. Nesrovnal: Pri sanácii zosuvu na Devínskej ceste oslovíme viaceré rezorty

19.04 2017, TASR

Pri zabezpečení sanácie časti svahu nad Devínskou cestou požiada hlavné mesto o pomoc a spoluprácu nielen Ministerstvo životného prostredia SR, ale aj iné rezorty. V relácii Tablet. TV Hlavné mesto to uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Ochranári budú požadovať zásadnú zmenu poľnohospodárskej politiky EÚ

03.02 2017,

Európska komisia spustila dlho očakávanú konzultáciu o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ. SOS/BirdLife Slovensko spolu s partnerskými organizáciami v rámci BirdLife Europe upozorňujú na závažné problémy súčasnej politiky a volajú po novej politike, ktorá bude chrániť prírodu a podporovať progresívnych farmárov, ktorí hospodária šetrne k životnému prostrediu.

Greenpeace: 209 látok používaných v EÚ môže predstavovať riziko pre ľudí alebo životné prostredie

09.08 2016,

Organizácia Greenpeace publikovala novú verziu čiernej listiny pesticídov v EÚ. Listina hodnotí všetky pesticídy autorizované Európskou úniou a ich vplyv na ľudí či životné prostredie. Zoznam čiernej listiny má zároveň slúžiť ako nástroj pre politikov, spracovateľov potravy a obchodný sektor, aby odstránili používanie pesticídov s vysokou toxicitou.

Aj slovenské mimovládky žiadajú preskúmanie európskej poľnohospodárskej politiky

29.03 2016, TASR

Viac ako 100 mimovládnych organizácií aktívnych v oblasti poľnohospodárstva, rozvojovej pomoci, ochrany životného prostredia, ochrany zdravia či welfare zvierat sa podpísalo pod spoločný list adresovaný prezidentovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi.

ZVVB: Emisie môžeme zredukovať o ďalších 30 %

01.12 2015, TASR

S iniciatívou na výrazné redukovanie emisií, reálne až o 30 %, prichádza Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB). Tentoraz však nejde o úsporu primiešavaním biopaliva do pohonných látok.

Mjanmarsko: Zosuvy pôdy si vyžiadali 70 mŕtvych a 100 nezvestných

23.11 2015, TASR

Vyše 70 ľudí prišlo o život pri rozsiahlom zosuve svahu, ku ktorému došlo v sobotu na severe Mjanmarska. Ďalších viac ako 100 osôb zostalo nezvestných. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na informácie miestnych predstaviteľov.

USA a Španielsko sa dohodli na vyčistení pôdy kontaminovanej plutóniom

20.10 2015, TASR

Spojené štáty a Španielsko budú spolupracovať na vyčistení pôdy kontaminovanej plutóniom pri havárii dvoch amerických lietadiel neďaleko juhošpanielskeho pobrežia pred takmer 50 rokmi. Na spoločnej tlačovej konferencii v Madride to dnes oznámili ministri zahraničných vecí oboch krajín.

Znečistenie ovzdušia usmrtí každoročne 3,3 milióna ľudí

18.09 2015, TASR

V dôsledku znečistenia ovzdušia zomrie každoročne až 3,3 milióna ľudí. Uviedli to v stredu v spoločnej štúdii vedci z Nemecka, Cypru, Saudskej Arábie a americkej Harvardovej univerzity. Súčasťou ich práce je tiež prekvapivé odhalenie, že veľkú úlohu pri tvorbe smogu a sadzí zohráva aj poľnohospodárstvo.

Postreky pesticídmi ohrozujú včely

03.09 2015, TASR

Používanie neonikotínoidov škodí populáciám včiel, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri produkcii jedla. To, na čo dlhodobo upozorňujú environmentalisti, teraz potvrdila štúdia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Používanie troch pesticídov je v poľnohospodárstve už v súčasnosti práve pre negatívny dosah na včely obmedzené.