MŽP SR: László Sólymos po stretnutí šéfov envirorezortov EÚ: Pri ...

27.04 2017, TASR

V maltskej Vallette sa konala dvojdňová neformálna Rada ministrov životného prostredia, pričom slovenskú delegáciu viedol šéf envirorezortu László Sólymos. V rámci rokovaní sa zástupcovia európskej 28-čky zameriavali aj na oblasti súvisiace so znečisťovaním morí a oceánov.

Linka envirošpión pomohla odhaliť 22 prehreškov proti životnému prostrediu

19.04 2017, TASR

Počet občianskych podnetov na linke envirošpión, ktorú zriadilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR), rastie. V roku 2016 ich bolo 86, čo je o 33 podnetov viac ako v roku 2015. Občania najčastejšie, v 24 prípadoch, oznamovali poškodzovanie životného prostredia, 14 hlásení sa týkalo odpadov a 13 upozornilo na nezákonný výrub stromov.

Kunovskú priehradu chcú začať napúšťať na konci roka

19.04 2017, TASR

Na konci tohto roka by chceli vodohospodári začať napúšťať Kunovskú priehradu pri Senici, ktorá je bez vody od jesene 2015. Práce na jej obnove pokračujú, celkovo si vyžiadajú náklady 800 000 eur.

Envirorezort si pripomína Svetový deň vody, tie odpadové sú problémom aj v SR

23.03 2017, TASR

Na Slovensku je stále veľa obydlí s domovými žumpami, z ktorých je ich obsah vypúšťaný trativodmi do cestných rigolov a obecných potokov, čím sa výrazne znehodnocuje životné prostredie.

Vyhlásenie súťaže Dedina roka

21.03 2017, Enviroportal

Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 21. marca 2017 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2017. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska tak vyhlásila už 9. ročník národnej súťaže Dedina roka. Záštitu nad aktuálnym ročníkom súťaže prevzal minister životného prostredia SR László Sólymos. Generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo. Víťaz súťaže získa okrem prestížneho titulu Dedina roka 2017 aj možnosť reprezentovať SR v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

MŽP SR: Cieľ europarlamentu v oblasti odpadov je ambiciózny

20.03 2017, TASR

Plány europoslancov zvýšiť podiel odpadu určeného na recykláciu považuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR za ambiciózne. Slovensko patrí medzi štáty Európskej únie s najnižším podielom recyklovaného či kompostovaného komunálneho odpadu.

Košice: Ochranári vyzývajú MŽP SR, aby odňal firme kontrolu nad ložiskom uránu

13.03 2017, TASR

Košickí ochranári vyzývajú Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby odňalo firme Ludovika Energy, s. r. o., kontrolu nad uránovým ložiskom na Jahodnej a namiesto nej poverilo ochranou a evidenciou daného ložiska Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ).

MŽP SR: Uplynulo 69 rokov odkedy prehralo nielen životné prostredie

22.02 2017, TASR

Víťazný február 1948 predstavoval veľkú prehru aj pre životné prostredie na Slovensku. Bývalý režim podriadil „plneniu plánu na viac ako 100 percent“ všetko. A jednou z obetí budovania komunizmu je tak aj naša príroda.

Súťaž môže podľa Remišovej priniesť ešte drahšiu kompu cez Dunaj, VV to odmieta

21.02 2017, TASR

Tender na prevádzkovateľa kompy cez Dunaj, ktorý vypísala Vodohospodárska výstavba (VV), podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) úspory neprinesie, naopak, môže zdražieť. Obáva sa, že ,,predražená" prevádzka kompy tak ani po novej súťaži neskončí. Štátny podnik s jej kritikou nesúhlasí, vraj šíri poplašné správy.

MŽP SR: K iniciatíve Bez igelitiek sa pripojili prvé obchodné reťazce

17.02 2017, TASR

K iniciatíve envirorezortu Slovensko bez igelitových tašiek sa pripojili prvé obchodné reťazce. Ide o COOP Jednota a Kaufland, k myšlienke sa pripojil aj Zväz obchodu a cestovného ruchu SR. Na Slovensku patrí spotreba igelitových tašiek medzi najvyššie v Európskej únii.