NKÚ objavil nedostatky v ochrane pralesov v Poloninách, MŽP SR avizuje zmeny

14.02 2018, TASR

Bratislava, 13. februára - Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) objavil viacero nedostatkov v ochrane tzv. Karpatských bukových pralesov v Národnom parku (NP) Poloniny. Pralesy sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Štátna ochrana prírody má nového riaditeľa M. Lakandu

02.02 2018, TASR

Bratislava, 1. februára – Štátnej ochrane prírody (ŠOP) SR od štvrtka šéfuje Martin Lakanda. Vedením inštitúcie ho poveril minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), ktorý sa stretol so zamestnancami ŠOP SR.

NRSR: Vyvlastňovanie pozemkov pre sanáciu envirozáťaží príde na rad v utorok

02.02 2018, TASR

Bratislava, 1. februára - Národná rada SR bude na budúci týždeň rokovať o tom, či štát bude môcť vyvlastňovať pozemky, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže, ak ich majitelia nebudú súhlasiť s ich odstránením.

NRSR: Plénum odobrilo lepšiu ochranu vody a povinné napojenie na kanalizáciu

02.02 2018, TASR

Bratislava, 1. februára - Ochrana vody na Slovensku sa má od 15. marca výrazne posilniť. Ministerstvo životného prostredia SR si to sľubuje od zmien vo vodnom zákone a v zákone o vodovodoch a kanalizáciách, ktoré vo štvrtok 95 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Všetci chceme pekné, zdravé lesy, kde môžeme oddychovať, tvrdí agrorezort

02.02 2018, TASR

Bratislava, 1. februára - Záujmom ministerstva pôdohospodárstva aj štátnych lesov je posilnenie rekreačnej funkcie lesov v okolí Bratislavy. Uviedol to Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na otvorený list starostov troch mestských častí Bratislavy – Devína, Karlovej Vsi a Dúbravky. Samosprávy v ňom požadujú zastaviť masívnu ťažbu v lesoch v okolí Bratislavy, zverejniť plánovaný objem ťažby i program starostlivosti o lesy.

Vyvlastňovanie pre envirozáťaže sa bude používať iba výnimočne, tvrdí L. Sólymos

01.02 2018, TASR

Bratislava, 31. januára - Inštitút vyvlastnenia sa má v prípade environmentálnych záťaží využívať podľa šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) iba výnimočne. ,,Predstavuje len poistku, ak nebude možné žiadnym iným spôsobom sa s vlastníkmi dohodnúť," povedal. Kabinet odsúhlasil, aby sa súkromné pozemky v niektorých prípadoch mohli vyvlastniť pre potrebu sanácie envirozáťaže.

MŽP: Vyvlastňovaním pre sanácie envirozáťaží by sa čoskoro mohla zaoberať vláda

30.01 2018, TASR

Bratislava, 29. januára - Návrhom vyvlastňovania pozemkov, ak by ich majitelia nesúhlasili s odstraňovaním envirozáťaží, by sa mohla na jednom z nadchádzajúcich zasadnutí zaoberať vláda. ,,Návrh zákona už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Ak všetko pôjde ako má, materiál by mohol byť čoskoro predložený na rokovanie," povedal hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

EP bude sledovať kauzu skládky toxických odpadov v bratislavskej Vrakuni

24.01 2018, TASR

Brusel/Bratislava, 23. januára - Výbor Európskeho parlamentu pre petície (PETI) bude pozorne sledovať implementáciu legislatívy EÚ pri riešení skládky toxických odpadov z bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova (CHZJD) v bratislavskej Vrakuni.

Ministerstvo financií neuvažuje nad zavedením dane na plasty

24.01 2018, TASR

Bratislava, 23. januára - Ministerstvo financií nateraz neuvažuje nad zavedením dane, respektíve poplatkom na plasty na Slovensku. Pre TASR to uviedol tlačový odbor rezortu. O zavedení takejto dane sa uvažuje na úrovni Európskej komisie.

Slovákom chýba motivácia separovať odpad, upozornil L. Sólymos

17.01 2018, TASR

Bratislava, 16. januára - Slovákom chýba podľa šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) motivácia separovať odpad. Situáciu má preto zmeniť zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý od roku 2019 zdvihne poplatky za skládkovanie.