Profil medzinárodnej organizácie UNESCO

05.05 2017, TASR

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) má sídlo v Paríži. Vznikla 16. novembra 1945. Stanovy UNESCO ratifikovalo 4. novembra 1946 celkom 20 krajín vrátane bývalého Československa.

Trnava: Do Hodiny Zeme sa zapoja štyri mestá v kraji

22.03 2017, TASR

Štyri mestá sa v rámci Trnavského kraja pripoja do tohtoročnej Hodiny Zeme v sobotu 25. marca. Cieľom celosvetového projektu je upozorniť na problémy, ktoré súvisia so zmenou klímy a ohrozujú planétu Zem.

Na Slovensku opäť zhasnú svetlá, Hodina Zeme upozorní na zmenu klímy

07.03 2017, TASR

,,Hodina Zeme aj tento rok pripomenie zodpovednosť firiem a jednotlivcov za budúcnosť planéty. Radi by sme vyzvali mestá, obce, inštitúcie, školy a jednotlivcov, aby podporili projekt symbolickým zhasnutím svetiel počas Hodiny Zeme a poukázali, že im problémy súvisiace so zmenou klímy nie sú ľahostajné," priblížil Jaroslav Merc, koordinátor projektu za Slovensko.

Svetový deň mokradí (2. február) je tento rok venovaný významu mokradí pre znižovanie rizika prírodných pohrôm

30.01 2017,

Význam mokradí je úzko spojená s ich funkciami v ekosystéme, ktoré sú nepostrádateľné aj pre život človeka. V poslednom období  vystupujú v súvislosti s klimatickými zmenami  do popredia najmä protipovodňová a vodozádržná funkcia.

Pieninský národný park jubiluje - má 50 rokov

16.01 2017, TASR

Uznesením Predsedníctva Slovenskej národnej rady (SNR) číslo 9 bol pred 50 rokmi 16. januára 1967 zriadený Pieninský národný park (PIENAP). Základ pre pestrý a esteticky príťažlivý reliéf celého územia vytvorila rôzna odolnosť hornín zložitého geologického podložia územia.

MŽP SR: Klimatická dohoda z Paríža dnes vstupuje do platnosti

04.11 2016, TASR

Globálna dohoda o zmene klímy z Paríža dnes vstupuje do platnosti. Uplynie totiž 30 dní, odkedy sa podarilo splniť stanovené podmienky pre jej spustenie. Stalo sa tak aj vďaka Európskej únii pod taktovkou slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Jaskyňu Domica objavil pred 90 rokmi jaskyniarJán Majko

03.10 2016, TASR

Jaskyňa Domica sa nachádza na území dvoch štátov. Meria 5358 metrov a tvorí jeden celok s jaskyňou Baradla v Maďarsku. Objavil ju jaskyniar Ján Majko pred 90 rokmi - 3. októbra 1926.

Zvolen: V LDM je výstava o živote lesmajstra a preparátora J. Boroškaya

09.09 2016, TASR

Takmer zabudnutú postavu slovenského lesníctva - lesmajstra, prírodovedca a zberateľa Jána Boroškaya približuje výstava, ktorú v týchto dňoch sprístupnili v Lesníckom a drevárskom múzeu (LDM) vo Zvolene. Koná sa pri príležitosti 175. výročia jeho narodenia.

Global Footprint Network: Od pondelka žije ľudsko na ekologický dlh

05.08 2016, TASR

Ľudstvo dosiahlo uplynulý pondelok (1. augusta) kritický bod dobývania prírodných zdrojov, ktoré možno zo Zeme vyťažiť bez škôd pre našu planétu. Vyplýva to zo správy ekologickej organizácie Global Footprint Network (GFN), ktorá roky analyzuje vplyv ľudského faktora na životné prostredie.

Bojovníčku proti pezinskej skládke Z. Čaputovú prijali v Bielom dome

21.04 2016, TASR

Slovenskú aktivistku a právničku Zuzanu Čaputovú, ktorej tento týždeň udelili v San Franciscu Goldmanovu environmentálnu cenu, prijali v Bielom dome. Stretla sa tam s ministerkou vnútra zodpovednou za oblasť ochrany prírody Sally Jewellovou, ako aj s troma poradcami amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten bol služobne odcestovaný.