Pred 25 rokmi sa Slovenská republika stala členom UNESCO

09.02 2018, TASR

Bratislava, 8. februára - Necelé dva mesiace po svojom vzniku sa Slovenská republika (SR) stala členom Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO).

Topoľčianky: Lesy SR začali obnovu zámockého parku aj bez európskych fondov

08.02 2018, TASR

Topoľčianky, 7. februára – Historický zámocký park v Topoľčiankach prechádza postupnou obnovu. Pôvodne tu malo dôjsť k rozsiahlej revitalizácii financovanej z fondov Európskej únie (EÚ). Park spravujú Lesy SR, štátny podnik, ktoré sa o dotáciu neúspešne uchádzali v rámci spoločného slovensko-maďarského projektu.

V košickej zoo návštevníci uvidia najväčšieho zobákorožca

02.02 2018, TASR

Košice, 1. februára – Košickej zoo sa podarilo v uplynulých dňoch získať štvrtého zástupcu skupiny zobákorožcov. Je ním krkavčiak menší (Bucorvus leadbeateri), ktorý je najväčším reprezentantom tejto čeľade. Dvaapolročného samca na odporúčanie koordinátorky priviezli z nemeckej ZOO Duisburg.

Európania môžu hlasovať za Európsky strom roka - aj za jabloň z Bošáce

02.02 2018, TASR

Brusel/Bratislava, 1. februára - Slováci môžu aj tento rok hlasovať v ankete Európsky strom roka. V poradí už ôsmy ročník tejto európskej súťaže prináša príbehy 13 stromov z 13 krajín. Slovensko do nej tentoraz prihlásilo "nezlomnú jabloň" z Bošáce.

M. Perinaj: Obyvateľov v NP Poloniny ubúda, treba u nich naštartovať malé veci

01.02 2018, TASR

Stakčín, 31. januára – Počet návštevníkov v Národnom parku (NP) Poloniny sa každý rok zvyšuje, miestneho obyvateľstva však ubúda. Podľa jeho riaditeľa Mária Perinaja je potrebné tento zlý demografický vývoj zastaviť.

Nemecko: Jeden z najstarších nosorožcov sa podrobil prvému zákroku na zube

24.01 2018, TASR

Hodenhagen, 23. januára - Jeden z najstarších nosorožcov v Nemecku - samica Doris - sa podrobila svojmu prvému zubnému zákroku, informovala v utorok agentúra DPA. Aj keď je Doris na svoj vek - 48 rokov - silná, strata apetítu dvojtonového zvieraťa, žijúceho v parku Serengeti v Dolnom Sasku, v posledných týždňoch ukazovala na problém so zubami.

Mláďatám tučniakov jednopásych v košickej zoo sa darí

12.01 2018, TASR

Košice, 11. januára – Mláďatám tučniakov jednopásych, ktoré sa narodili v košickej zoo pred Vianocami, sa darí. O dva prírastky sa postarali samec Milk a samica Swampy. Druhý pár tvorí samec Zelený a samica Bodka.

Taliansko: Z rímskeho vianočného stromčeka bude prístrešok pre dojčiace matky

10.01 2018, TASR

Rím, 9. januára - Z opadaného rímskeho vianočného stromčeka, prezývaného obyvateľmi Prašivec, bude drevený prístrešok pre dojčiace matky. Informovali o tom v utorok miestne úrady talianskej metropoly.

Prievidza: Vtáky v mestskom parku môžu ľudia sledovať i online

08.01 2018, TASR

Prievidza, 24. decembra - Malé operence, ktoré sa prikrmujú v prievidzskom mestskom parku, môže verejnosť sledovať aj online. Umožnil to Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi, ktorý vytvoril Online kŕmidlo.

DSW: Začiatkom roka 2018 bude na Zemi žiť takmer 7,6 miliardy ľudí

08.01 2018, TASR

Hannover, 23. decembra - Začiatkom roka 2018 by malo na Zemi žiť už takmer 7,6 miliardy ľudí. Vyplýva to z piatkovej správy nemeckej nadácie Deutsche Stiftung Weltbevölkerung (DSW), o ktorej informovala agentúra DPA.