Topoľčianky: Miestne zvernice patria k najstarším na Slovensku

16.08 2017, TASR

Topoľčianky, 15. augusta – Zvernice v Topoľčiankach v Zlatomoravskom okrese si tento rok pripomínajú 110. výročie svojho založenia. Poľovnícke revíry Malá zvernica a Veľká zvernica sa rozprestierajú na ploche 11 867 hektárov.

Lesníci budú opäť ručne kosiť lúku v kráteri Poľany

14.08 2017, TASR

Zvolen, 11. augusta - Lesníci zo štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky budú tak ako každý rok kosiť takmer 2,5–hektárovú lúku pri Kyslinkách, v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, priamo v kaldere vyhasnutej sopky. Kosenie sa uskutoční v utorok 15. augusta.

Slovensko má množstvo jaskýň aj pod stredovekými hradmi

10.08 2017, TASR

Jaskyne, bezpečne ukryté v útrobách zeme a skalnatých brál, odjakživa slúžili nielen ako bezpečné útočisko pre zver či ľudí, ale v stredoveku aj ako miesto, v ktorom sa skladovali potraviny a ktorým viedli tajné chodby do kamenných a v tom čase nedobytných hradov.

Jazerná jaskyňa pri Tisovci ukrýva viacero nevysvetliteľných záhad

09.08 2017, TASR

Pri výstavbe železničnej trate náhodne speleológovia objavili v roku 1952 jaskyňu pri Tisovci (okr. Rimavská Sobota). Už 65 rokov ukrýva krásna a tajomná podzemná Jazerná jaskyňa, jediná svojho druhu, viacero nevysvetliteľných záhad.

Zlínska zoo má ako jediná v ČR vzácneho nelietajúceho nočného vtáka kiviho

07.08 2017, TASR

Bratislava/Zlín, 6. augusta – Zoologická záhrada v Zlíne na Morave má v tejto sezóne unikátny prírastok v podobe kiviho hnedého. Tento nelietajúci vták s dlhým mierne ohnutým zobákom pôvodom z Nového Zélandu je aktívny v noci a jeho chov v uzavretom priestore musí spĺňať prísne kritériá.

Zmeny farby chameleóna odrážajú jeho náladu, ak je tmavý, je zle

07.08 2017, TASR

Trenčín, 6. augusta – Na svete existuje približne 150 druhov chameleónov, viac ako polovica z nich žije na Madagaskare. V zajatí však ľudia najčastejšie chovajú chameleóna jemenského (Chamaeleo calyptratus), ktorý pochádza z oblasti Arabského polostrova.

M. Lehota: Obec chce Jazvinskú jaskyňu dostať na mapu slovenských jaskýň

29.07 2017, TASR

Na mapu slovenských jaskýň by mohla v budúcnosti pribudnúť Jazvinská jaskyňa v Malej Lehote (okres Žarnovica), v ktorej bol nájdený chránený druh netopiera podkovára krpatého. Na popularite získala táto málo známa jaskyňa najmä v posledných rokoch. Obci sa v ostatnom čase podarilo zveľadiť aj jej okolie.

MŽP SR: Za nezákonný zber lesných plodov hrozia pokuty

27.07 2017, TASR

Bratislava, 25. júla - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR upozorňuje, že na väčšine územia národných parkov Slovenska je zber lesných plodov zakázaný. Apeluje preto na všetkých návštevníkov, aby svojím konaním neohrozovali prírodu a správali sa zodpovedne.

J. Bohunice: Stromy v parku majú svoj vlastný web

27.07 2017, TASR

Jaslovské Bohunice, 26. júla – Stromy v parku pri kaštieli v Jaslovských Bohuniciach majú vlastnú webovú stránku. Z nej sa možno o nich dozvedieť rôzne údaje - akú majú výšku, obvod kmeňa či priemer koruny. Záujemcovia si môžu informácie vyhľadať podľa identifikačných čísel drevín, ktoré obec pripevnila na každú z nich.

Košice: V zoo pribudla samica kondora, obýva novú voliéru

21.07 2017, TASR

Košice, 20. júla – Najnovším prírastkom košickej zoologickej záhrady sa stala 19-ročná samica kondora veľkého menom Alžbeta. Jej domovom sa stala nová voliéra so špeciálnou nerezovou sieťou.