Kosatka ukončila "púť žiaľu" nad smrťou mláďaťa - po 17 dňoch ho nechala "ísť"

14.08 2018, TASR

Seattle/Vancouver, 13. augusta - Samička kosatky dravej sa po 1600 kilometrov dlhej "púti žiaľu" v mori, keď smútila nad smrťou svojho mláďaťa a najmenej 17 dní niesla na hlave jeho telo, už vrátila k lovu a k šanteniu so svojím húfom. V pondelok o tom informoval portál spravodajskej televízie Sky News s odvolaním sa na výskumníkov.

Francúzsko: V zábavnom parku budú po turistoch upratovať havrany

13.08 2018, TASR

Paríž,12. augusta - Cigaretové ohorky a iné odpadky bude po nedbanlivých turistoch vo francúzskom zábavnom parku Puy de Fou už čoskoro zbierať aj šestica špeciálne vycvičených havranov. Za každý nájdený odpadok, dostanú vtáky chutnú odmenu.

V CHKO Poľana mechanizmy nahradili ručné kosy lesníkov, chránia tak vzácnu flóru

08.08 2018, TASR

Zvolen, 7. augusta – Ručné kosenie lúk historicky patrí k lesnému hospodáreniu v Banskobystrickom kraji, a to nielen ako súčasť starostlivosti o zverené územie, ale i lesnej zveri. Práve vďaka nemu sa vzácne druhy flóry na tomto území udomácnili a zachovali dodnes. Konštatoval to Radko Srnka, hovorca štátneho podniku Lesy SR, Banská Bystrica.

Prievidza: V širšom centre mesta vyrastá včelia záhrada

30.07 2018, TASR

Prievidza, 27. júla - V širšom centre Prievidze vyrastá v tomto období včelia záhrada. Projektom chce Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (ZO SZOPK) v Prievidzi oživiť tradíciu včelárstva na hornej Nitre.

Súčasťou Humenského Sokola je aj jaskyňa Dúpna

30.07 2018, TASR

Humenné, 27. júla – Jaskyňa Dúpna je súčasťou národnej prírodnej rezervácie (NPR) Humenský Sokol, ktorej územie je súčasťou súvislej európskej sústavy chránených území Natura 2000. Platí v nej tretí až piaty stupeň ochrany.

Bojnice: Zoo vybuduje pre dvojicu slonov afrických nový výbeh a pavilón

26.07 2018, TASR

Bojnice, 23. júla - Maja a Gula, slonice z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach, dostanú nový domov. Pavilón, ktorý obývajú doposiaľ, nahradí nový s výbehom so zeleňou a vodnými plochami. Náklady na jeho vybudovanie odhadla bojnická zoo na asi päť miliónov eur.

Dovoz niektorých suvenírov môže znepríjemniť dovolenku

26.07 2018, TASR

Bratislava, 25. júla – Suveníry dovezené z dovolenky v zahraničí môžu byť vyrobené z chránených druhov živočíchov alebo rastlín. Ich kúpa a dovoz bez potrebných povolení, hoci neúmyselný, môže mať za následok nielen jeho zhabanie, ale aj finančnú sankciu a môžu priniesť nepríjemnosti po dovolenke.

Medzinárodné porovnanie ekologickej stopy Slovenska v rokoch 1993 – 2013

19.07 2018,

Slovenská republika od svojho vzniku v roku 1993 postupne prešla transformáciou od centrálne plánovanej ekonomiky až po implementovanie neoliberálneho trhového mechanizmu a po vstup do Európskej únie.

Ivana Maleš: Slovensko by malo viac recyklovať a predchádzať vzniku odpadu

18.07 2018, TASR

New York, 17. júla - Slovensko by malo prejsť z lineárnej na cirkulárnu ekonomiku, a teda viac recyklovať a predchádzať vzniku odpadov. Povedala to Ivana Maleš, ktorá na pôde Organizácie Spojených národov hovorila najmä o životnom prostredí. Sprevádzala vicepremiéra pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho. Ten v OSN predstavil prvú dobrovoľnú správu o tom, ako bude Slovensko plniť ciele udržateľného rozvoja.

Chronológia zemetrasení na Slovensku

18.07 2018, TASR

Bardejov/Bratislava, 17. júla - Obyvatelia viacerých obcí v okolí Bardejova pocítili v nedeľu (15. 7.) a v pondelok (16. 7.) slabé zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 2,6. Došlo k nemu pri obci Krynica asi sedem kilometrov od slovensko-poľskej hranice.