Kampaň Európsky týždeň mobility 2018 je vyhlásená

20.06 2018,

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) - rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) prevzala opäť, ako národný koordinátor,  štafetu organizácie kampane Európsky týždeň mobility 2018. Stalo sa tak včera, 19. júna 2018, v Bratislave na pôde Slovenskej sporiteľne po slávnostnom vyhodnotení partnerskej kampane Do práce na bicykli pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Bratislava: Ľuďom vadí hluk a zápach zo Slovnaftu, spustili preto aj petíciu

18.06 2018, TASR

Bratislava, 16. júna – Neustály hluk a zápach vnímajú niektorí Bratislavčania žijúci v okolí rafinérie Slovnaft. Od roku 2015 sa podľa nich tento problém len zhoršuje a sťažnosti nepomáhajú, rozhodli sa preto spustiť petíciu. V nej štátne i samosprávne orgány žiadajú o spoločný postup pri riešení tejto situácie.

India: Mesto Naí Dillí do nedele zakázalo vykonávať stavebné práce

15.06 2018, TASR

Naí Dillí, 15. júna - Vedenie indickej metropoly Naí Dillí v piatok nariadilo zastaviť všetky stavebné práce na území mesta. Zákaz platí do nedele a súvisí s vysokou mierou znečistenia ovzdušia. Vzhľadom na to sa takisto nesmie spaľovať odpad.

D. Lešinský o ochrane ovzdušia: Sme dobrí v sľubovaní, chýbajú konkrétne kroky

04.06 2018, TASR

Bratislava, 3. júna - Rozhodnutie Európskej komisie nezažalovať Slovensko za porušenie legislatívy na ochranu ovzdušia na Európskom súdnom dvore je podľa Daniela Lešinského z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA) strategický krok. Upozorňuje však, že napriek snahe je boj Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR za čisté ovzdušie zatiaľ najmä na papieri.

Peniaze na postreky proti komárom mimo povodní musia starostovia hľadať sami

01.06 2018, TASR

Dunajská Streda, 31. mája – Peniaze na postreky proti komárom musia starostovia, pokiaľ nie sú povodne, hľadať vo vlastných zdrojoch, štát ich nepreplatí. V Trnavskom samosprávnom kraji je na to určený Centrálny krízový fond TTSK, priblížil pre TASR hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.

Liptáci sa o vodu v studniach nestarajú dostatočne, vyplýva z prieskumu

31.05 2018, TASR

Liptovský Mikuláš, 31. mája - Majitelia individuálnych zdrojov pitnej vody v okrese Liptovský Mikuláš sa o ich kvalitu starajú nedostatočne alebo vôbec. Vyplynulo to z prieskumu a ankety na vzorke 60 majiteľov vlastných studní, ktoré v uplynulom období robila Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS).

Kvalitu vody z vodárenskej nádrže Starina kontrolujú v niekoľkých fázach

29.05 2018, TASR

Stakčín, 28. mája – Kvalitu vody z vodárenskej nádrže (VN) Starina v Sninskom okrese kontrolujú v niekoľkých fázach. Monitoring vykonávajú vodohospodári, prevádzkovateľ verejného vodovodu aj regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). K odberateľovi musí byť totiž dodaná v zdravotne bezchybnom stave.

Kvetoslavovo: Voda neohrozuje zdravie ľudí, reaguje ÚVZ SR na testy aktivistov

28.05 2018, TASR

Kvetoslavovo, 26. mája – Pitná voda v Kvetoslavove (okres Dunajská Streda) neohrozuje zdravie obyvateľov. Tvrdí to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v reakcii na výsledky testov, ktoré si dalo spraviť občianske združenie Za našu vodu. Ich výsledky ukázali, že vo vode je metabolit pesticídu chloridazón.

Bratislava: V lokalite Malí záhradkári sa neodporúča piť vodu zo studní

24.05 2018, TASR

Bratislava, 23. mája – V bratislavskej záhradkárskej lokalite Malí záhradkári neodporúča spoločnosť Verejné prístavy konzumovať vodu z lokálnych studní, ani na daných pozemkoch dopestovávať si zeleninu.

Poslaním kampane Tu vodu nepi! je upozorniť na tému podzemnej a povrchovej vody

15.05 2018, TASR

Bratislava, 14. mája – Základným poslaním kampane Tu vodu nepi! , ktorú pripravilo občianske združenie Za našu vodu, je upozorniť obyvateľstvo na tému ochrany povrchovej a podzemnej vody, aby sa cez ňu neznečistila pitná voda.