Americkí vedci nesúhlasia s Trumpovými tvrdeniami o globálnom otepľovaní

10.08 2017, TASR

Washington, 9. augusta - Americký prezident Donald Trump sa snaží spropagovať nové ropovody a sľubuje oživenie uhoľných baní v USA, zatiaľ čo americkí vedci varujú, že spaľovanie fosílnych palív už teraz spôsobuje v Spojených štátoch prudký nárast horúčav, sucha a povodní.


Vyplýva to z najnovšej správy, v ktorej vedci z dovedna 13 federálnych agentúr dospeli k názorovej zhode, že ku globálnemu otepľovaniu "jednoznačne" prispieva ľudská činnosť. Závery správy spochybňujú vyhlásenia Trumpa a členov jeho kabinetu spochybňujúcich dopad ľudskej činnosti na otepľovanie pozorovateľné všade na svete, informovala agentúra AP. Najnovšia správa sa opiera o tisícky vedeckých štúdií, pričom tvrdí, že planéta sa od ovzdušia až po oceány "hemží dôkazmi o zmene klímy".

Trump v minulosti nazval globálne otepľovanie podvodom a namietal aj proti parížskej klimatickej dohode z roku 2015. Tvrdil, že dokument "trestá" USA a vyžiada si zrušenie miliónov pracovných miest v Spojených štátoch. Dostal sa tak do rozporu s politikou administratívy svojho predchodcu v úrade Baracka Obamu, ktorá sa snažila emisie oxidu uhličitého všemožne znižovať.

Trumpov kabinet uplynulý piatok oficiálne upovedomil Organizáciu Spojených národov o tom, že USA hodlajú odstúpiť od parížskej klimatickej dohody. Parížska dohoda, ktorú uzavrelo takmer 200 krajín sveta v roku 2015, má za cieľ obmedziť globálne otepľovanie, najmä prostredníctvom znižovania emisií oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov vznikajúcich pri spaľovaní fosílnych palív.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena