B. Bystrica: Víťazi súťaže Pre vodu sú známi, vyhlásili ich na envirofestivale

14.05 2018, TASR

Banská Bystrica, 12. mája – Víťazi súťaže Pre vodu 2018 sú známi, jej vyhodnotenie sa uskutočnilo v rámci medzinárodného festivalu Ekotopfilm – Envirofilm, ktorý sa konal v uplynulých dňoch v Banskej Bystrici a Bratislave.


Ako TASR informovala Martina Ragalová z banskobystrickej Nadácie Ekopolis, do súťaže sa zapojili mladí ľudia a školské tímy dokopy s deviatimi súťažnými návrhmi zodpovedného hospodárenia s vodou.

,,Samosprávy, mimovládne organizácie, školy a iné subjekty mali možnosť prihlásiť ešte v minulom roku konkrétne problémové situácie zo svojho okolia. Tie následne riešili mladí ľudia v dvoch súťažných kategóriách – školské tímy tvorené študentmi vysokých škôl a univerzít pod vedením skúseného pedagóga a otvorená kategória pre skupiny a jednotlivcov do 30 rokov," priblížila Ragalová.

Z prihlásených návrhov odborná komisia vybrala osem finalistov. Víťazom sa stal Attila Tóth za revitalizáciu verejného priestoru s rybníčkom v obci Maňa. Za ním sa umiestnila Ágnes Agócsová s obnovou ramena Hrona pri Rudne a Adam Repel za obnovu častí mŕtveho ramena Tice. V kategórii školských tímov vyhrala Slovenská technická univerzita v Bratislave s návrhom vodozádržných opatrení na toku Trnávka. Navrhovatelia zadaní dostali po súťaži všetky projekty, ktoré môžu využiť podľa svojich potrieb.

Súťaž organizovala Nadácia Ekopolis s finančnou podporou Nestlé, ktorej cieľom je prepojiť mladých aktívnych ľudí s tými, ktorí hľadajú riešenia konkrétnych problémov s vodou vo svojom okolí. ,,V tomto roku sa opäť zišli kvalitne spracované projekty, ktoré pomáhajú riešiť problémy s vodou, či už priamo na toku, v obci, alebo v konkrétnej záhrade. Ochrana prírodných zdrojov a ich efektívne využitie je jednou z našich priorít," zdôraznila manažérka Martina Šilhánová z Nestlé Česko a Slovensko.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mimovládne organizácie