Brazília: Ministerstvo navrhuje zmenšenie chránenej časti Amazonského pralesa

17.07 2017, TASR

Sao Paulo, 15. júla - Brazílske ministerstvo životného prostredia navrhlo, aby sa 3480 kilometrov štvorcových chránenej oblasti Amazonského pralesa mohlo využívať na výrub, ťažbu nerastných surovín a poľnohospodárstvo.


Zákon zmenšujúci rozlohu Národného parku Jamanxim zaslali do Kongresu vo štvrtok. Došlo k tomu po tom, ako prezident Michel Temer po nátlaku zo strany ochranárskych združení a topmodelky Gisele Bündchenovej vetoval legislatívu, ktorá by znížila ochranu veľkej časti územia.

Aktivisti sa obávajú, že menšia ochrana povedie k väčšiemu odlesňovaniu - a to v čase, keď brazílske dažďové pralesy sú vyrubované najrýchlejším tempom za takmer desaťročie.

Ministerstvo životného prostredia sa v piatok vyjadrilo, že zákon obsahuje opatrenia na zamedzenie odlesňovania, obmedzí územné konflikty a zvýši zamestnanosť. Počet územných konfliktov stúpa, čiastočne v dôsledku preniknutia drevorubačov a farmárov do chránených oblastí.

Informuje o tom dnes agentúra AP.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody