Dánsko a Grónsko podpísali dohodu o odprataní odpadu z vojenských zariadení USA

12.01 2018, TASR

Kodaň, 11. januára - Dánsko a jeho autonómny arktický ostrov Grónsko podpísali vo štvrtok dohodu o vyčistení amerických vojenských zariadení, ktoré boli po skončení studenej vojny ponechané svojmu osudu a v inak nepoškvrnenej prírodnej scenérii začali hrdzavieť.


Na základe dohody bude na vyčistenie amerických vojenských zariadených vyčlenených počas šiestich rokov 180 miliónov dánskych korún (24,17 milióna eur). Premiér Grónska Kim Kielsen a dánsky minister životného prostredia Esben Lunde Larsen schválili dohodu vo štvrtok v Kodani, informovala tlačová agentúra AP.

Larsen vyhlásil, že dánsko-grónska skupina expertov rozhodne, kedy a kde presne sa s upratovaním začne.

Dohoda z roku 1951 medzi Kodaňou a Washingtonom umožňovala Spojeným štátom postaviť v Grónsku 33 základní a radarových staníc. Dohoda nestanovovala, kto bude zodpovedný za ich prípadné odstránenie. Súčasná dohoda Dánska s Grónskom sa netýka jedného amerického zariadenia, ktoré sa stále využíva, ani ďalšieho amerického tajného raketového projektu pod grónskym ľadovcom, ukončeného v roku 1966.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady