Gbeľany: Päťdesiat rokov ochrany Malej Fatry pripomenula vedecká konferencia

06.10 2017, TASR

Gbeľany, 5. októbra – Päťdesiat rokov od vyhlásenia Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malá Fatra a tridsať rokov od zmeny CHKO na národný park pripomenula odborná konferencia Výskum a ochrana Malej Fatry, ktorá sa dnes konala vo Vzdelávacom stredisku automobilky Kia v Gbeľanoch.


,,Národným parkom je územie Krivánskej Malej Fatry. Po vstupe do Európskej únie sa dostalo aj do sústavy Natura 2000, teda je územím európskeho významu. Treba spomenúť, že ide o najzápadnejšie ležiaci národný park nielen v rámci Slovenska, ale v rámci celého karpatského oblúku. Hoci je to územie relatívne malé, má výmeru približne 200 štvorcových kilometrov, práve touto polohou je veľmi významné," zdôraznil riaditeľ Národného parku (NP) Malá Fatra Michal Kalaš.

Doplnil, že konferencia je členená do blokov venovaných botanike, zoológii, ekológii a zišli sa na nej pracovníci Štátnej ochrany prírody SR, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Technickej univerzity Zvolen a českých univerzít z Olomouca, Brna a Prahy. ,,Mnohé z príspevkov na konferencii hodnotili vplyvy človeka na biodiverzitu územia a mala by byť podkladom pre odborné rozhodovanie, ako ďalej v tomto území, alebo ako toto územie manažovať," podotkol Kalaš s tým, že výstupom z konferencie bude recenzovaný vedecký zborník príspevkov.

Územie NP Malá Fatra je podľa neho najčastejšie spájané s veľkými šelmami. ,,Je to medveď, vlk a rys. Vyskytujú sa tu aj vydra riečna, orol skalný, sokol sťahovavý. Celkom určite sú to aj netopiere a je tu niekoľko desiatok druhov hniezdiacich vtákov. Čo sa týka botaniky, v oblasti Malej Fatry sa vyskytuje približne 40 druhov a poddruhov orchideí, čo si možno nie každý človek spája s takýmito relatívne vysokými pohoriami. Typickým zástupcom našej najväčšej orchidey je črievičník papučkový," doplnil riaditeľ NP Malá Fatra.

V NP Malá Fatra rastie 1141 druhov nižších rastlín, 973 druhov vyšších rastlín, z toho 22 západokarpatských, 14 karpatských a štyri vlastné endemity. Vyskytuje sa tu 3000 druhov bezstavovcov a 210 druhov stavovcov. Národný park zasahuje do štyroch okresov (Žilina, Dolný Kubín, Martin, Ružomberok). V rámci jeho územia a ochranného pásma sa nachádza 30 maloplošných chránených území - 14 národných prírodných rezervácií, 10 prírodných rezervácií, päť prírodných pamiatok a jeden chránený areál.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody