Humenné: Samospráva podporuje občanov v recyklácii odpadu

13.03 2017, TASR

Humenská samospráva podporuje občanov v recyklácii odpadu v meste. Za získané finančné prostriedky z Recyklačného fondu nakúpi obyvateľom 3000 setov tašiek určených na vybrané druhy separovaného odpadu a 7500 balení kuchynských utierok.

Obyvatelia ich môžu nadobudnúť až po zaplatení poplatku za komunálny odpad. Radnica o tom informuje na svojej webovej stránke. V závislosti od záujmu jednotlivých domácností, si budú môcť tieto benefity Humenčania vyzdvihnúť na mestskom úrade (MsÚ). ,,Keďže prostriedky boli získané vďaka obyvateľom mesta, ktorí sa do separácie aktívne zapájajú, chceme ich za tieto aktivity odmeniť," uviedla primátorka Jana Vaľová s tým, že obyvatelia, ktorí zaplatia za komunálny odpad v pokladnici MsÚ, dostanú tento druh odmeny priamo na mieste. ,,Tí, ktorí zaplatili bezhotovostne, môžu kedykoľvek v čase úradných hodín prísť na náš úrad a po predložení dokladu o zaplatení na nich takisto čakajú tašky alebo kuchynské utierky," doplnila. Samospráva verí, že pomocou tašiek sa zlepší domáci systém triedenia a presvedčí k separácii odpadov aj tých, ktorí ho doteraz netriedili.

Tieto benefity budú obyvateľom odovzdávané do vyčerpania zásob. Radnica predpokladá, že finančné prostriedky na tento účel by mohla získať aj v nasledujúcom období, čo by opätovne pomohlo zvýšiť záujem o separovanie, a teda zlepšenie kvality životného prostredia v meste. Finančné prostriedky dostali podľa radnice samosprávy, ktoré preukázateľne vytriedili a odovzdali priamo alebo prostredníctvom zberovej firmy na zhodnotenie komodity spadajúce do pôsobnosti Recyklačného fondu.

V Humennom sa na separovanie odpadu využívajú štyri druhy zberných nádob. Do modrých môžu občania hádzať papier, do zelených sklo, do žltých plast a v hnedých sa recyklujú kovové, resp. tetrapackové obaly. Objem separovaného odpadu v meste podľa radnice neustále stúpa a minulý rok už prekročil hranicu 1000 ton.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP Odpady