I. Nesrovnal: Pri sanácii zosuvu na Devínskej ceste oslovíme viaceré rezorty

19.04 2017, TASR

Pri zabezpečení sanácie časti svahu nad Devínskou cestou požiada hlavné mesto o pomoc a spoluprácu nielen Ministerstvo životného prostredia SR, ale aj iné rezorty. V relácii Tablet. TV Hlavné mesto to uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.


Spomína napríklad ministerstvo kultúry i ministerstvo pôdohospodárstva. „Ide o nadregionálny význam, je to na cesta na Devín, k národnej kultúrnej pamiatke, ktorá je navyše symbolom Slovenska i našej štátnosti. V blízkosti je zasa chránený areál ostrova Sihoť, vodný zdroj," vysvetlil primátor.

Hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Michal Feik pripustil súčinnosť agrorezortu. ,,Z nášho ministerstva by teoreticky mohlo mesto čerpať financie cez Integrovaný regionálny operačný program (IROP)," uviedol.

Nesrovnal deklaruje, že sa hlavné mesto bude zaoberať revitalizáciou celej Devínskej cesty. ,,Máme štúdiu, tento rok pripravíme projektovú dokumentáciu na opravu celej cesty," uviedol v televíznej diskusii. "Je jasné, že pri komplexnej oprave pôjde o ťažké milióny," skonštatoval. Aj v tomto prípade bude podľa neho nevyhnutné spolupracovať s ústrednými orgánmi štátnej správy.

Veľké kusy skál sa zrútili zo svahu nad Devínskou cestou v stredu 5. apríla. Mesto inkriminovaný úsek i okolie zabezpečilo a ohradilo zátarasami. Doprava je vedená v jednom jazdnom pruhu. Magistrát vyhlásil v súvislosti s prípadom mimoriadnu situáciu. Tá umožní požiadať o prostriedky z Envirofondu na sanáciu svahovej deformácie.

Pred necelým rokom sa skončila sanácia predchádzajúceho zosuvu, ktorý na Devínskej ceste nastal v septembri 2014. Vtedy sa zosunula zemina a blato do priestoru medzi ulicou Nad Sihoťou a Devínskou cestou, v dĺžke približne 15 metrov. Náklady na sanáciu dosiahli takmer 134.000 eur, z čoho viac ako 100.000 eur išlo z Environmentálneho fondu, zvyšok zaplatilo mesto zo svojho rozpočtu. V rámci sanácie sa zabezpečil zosunutý svah, opravil sa poškodený lesný chodník Nad Sihoťou, ako aj priľahlá komunikácia.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP Pôda