India: Súd zakázal vysýpanie odpadu v 500-kilometrovom úseku rieky Ganga

14.07 2017, TASR

Naí Dillí, 13. júla - Osobitný indický environmentálny súd zakázal vysýpanie odpadu v 500-kilometrovom, silno znečistenom úseku rieky Ganga. Národný ekologický tribunál (NGT) vyhlásil, že inkriminovaný úsek toku medzi mestami Haridvár v štáte Uttarákhand a Unnao v štáte Uttarpradéš potrebuje urgentnú pomoc.


Súd zároveň nariadil, že každý, kto do tejto posvätnej rieky v danom úseku vysype odpad, zaplatí pokutu v prepočte 661 eur. Nariadenia NGT o ochrane životného prostredia sú síce právne záväzné, bývajú však často napádané na súdoch vrátane najvyššieho. NGT sa musí pri vymáhaní dodržiavania nariadení spoliehať na štátne úrady.

Súd tiež nariadil uttarpradéšskej vláde, aby do šiestich týždňov premiestnila stovky garbiarní v meste Kanpur od toku rieky. Garbiarne sú významným zdrojom zamestnanosti v danom regióne, prispievajú však k závažnému znečisteniu Gangy.

Ganga je posvätná pre hinduistov, zápasí však s vysokým stupňom znečistenia, ktoré predstavuje priemyselný odpad, kanalizácia, ako aj mŕtve telá vhadzované do rieky rodinami, ktoré si nemôžu dovoliť spopolnenie svojich zosnulých. Indický premiér Naréndra Módí prisľúbil na vyčistenie rieky niekoľko miliárd dolárov.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady