Michalovce: Návštevníci múzea sa dozvedia viac o faune a flóre Zemplína

08.11 2017, TASR

Michalovce, 8. novembra - Prírodovedná expozícia Zemplínskeho múzea (ZM) v Michalovciach už niekoľko rokov ponúka náhľad do živočíšnej ríše tamojšieho regiónu. Najnovšie si jej pracovníci pripravili ukážku potravového reťazca aplikovaného na jeho faunu a flóru.

,,Dospelého i detského návštevníka uvedie do problematiky a umožní mu prehliadnuť si štruktúru reťazca s opisom jeho jednotlivých zložiek," informovala o tom Milica Tomková zo ZM.

Ekológia podľa jej slov vo svojej základnej podstate učí ľudí o vzťahoch medzi živými organizmami a ich prostredím, ale tiež o vzťahoch medzi týmito organizmami navzájom. ,,Príkladom je práve potravový reťazec fungujúci podľa určitých zákonitostí. Tzv. putovanie energie medzi jednotlivými úrovňami producentov a konzumentov je prirodzeným úkazom toho, ako dokáže príroda zužitkovať všetko, čo má k dispozícii," spomenula.

Tomková tvrdí, že aj ten najmenší prvok pritom zohráva svoju úlohu. ,,Nie je zbytočný a možno povedať, že má svoje poslanie. Akoby idea nulového odpadu v jej ideálnej forme. Takej, ktorá bude pre ľudský druh a jeho existenciu na Zemi ešte dlho doslova utopistickým prianím," doplnila.

Výstava je situovaná v budove prírodovednej expozície (niekdajšia koniareň). Vidieť ju možno od pondelka do piatka v čase od 8.00 do 15.00 h. Sprístupnená je do konca roka s možnosťou lektorského výkladu.

Zemplínske múzeum v Michalovciach oslavuje v tomto roku 60. výročie svojho vzniku. Sídlo tejto inštitúcie, barokovo-klasicistický kaštieľ, je v súčasnosti v rekonštrukcii. Tá na objekte prebieha približne od jesene 2015. Termín ukončenia stavby zatiaľ nie je známy.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Podujatie