Na Zemi žije posledných 30 jedincov sviňuchy kalifornskej

18.05 2017,

Na Zemi žije posledných 30 jedincov sviňuchy kalifornskej nazývanej aj “morská panda”, hovorí sa v najnovšej správe WWF. Populárne a najmenšie delfíny na svete žijú iba v hornej časti Kalifornského zálivu, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Záchrana týchto najohrozenejších morských cicavcov vyžaduje naliehavú akciu a WWF spustila globálnu kampaň.

Miznutie waki: Záchrana najohrozenejších morských cicavcov na svete – štúdia WWF identifikuje kľúčové kroky na záchranu tohto druhu, ktoré prichádzajú tesne pred pred dvojročným zákazom používania žiabroviek, ktoré predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre tieto živočíchy

Napriek istému úsiliu mexických úradov, nepodarilo sa celkom zabezpečiť účinné presadenie dočasného zákazu a zabrániť nelegálnemu rybolovu s použitím žiabroviek. Spôsobilo to zníženie početnosti sviňúch v období 2011 – 2016 až o 90 %. „Ľudstvo objavilo tento druh len pred 60 rokmi a za toto krátke obdobie je na pokraji vyhynutia. Extrémne malý počet jedincov nám pripomína, že snahy o záchranu týchto druhov a ich biotopov môžu čoskoro zlyhať. Ak nebudeme okamžite konať, môžeme ich stratiť navždy,“ upozornil Jorge Rikards, riaditeľ WWF Mexiko. 

Veľkým problémom prežitia sviňúch často nazývaných aj "morské pandy", sú rybárske siete, do ktorých sa tieto cicavce zaplietajú. Často zomierajú v sieťach, ktoré sú legálne používané na lov morských rýb nazývaných totoaba a stanú sa tak vedľajším úlovkov pytliakov. Močový mechúr ryby totoaba je považovaný za pochúťku v Číne a napriek zákazu sa nelegálne loví a pašuje do Ázie a USA. 

WWF opäť vyzýva mexické úrady, aby podnikli nevyhnutné kroky na zastavenie nezákonného rybolovu totoaby pomocou žiabroviek. WWF vyzýva Spojené štáty a Čínu, aby prijali opatrenia na potlačenie nezákonného obchodu s týmito rybami. "Súčinnosť mexických, amerických a čínskych orgánov a podpora celého medzinárodného spoločenstva sú našou poslednou nádejou na záchranu poslednej „morskej pandy“a krásneho miesta, kde žije," uviedla Margaret Kinerd, šéfka Wildlife Practice WWF.

WWF spustila online kampaň vyzývajúcu podporovateľov, aby zaslali list mexickému prezidentovi Enrique Pena Nieto a požiadali ho vykonanie okamžitých krokov na ochranu sviňuchy kalifornskej. Iba týždeň po spustení kampane bolo odoslaných viac ako 64 000 e-mailov prezidentovi Mexika. Kampaň podporil aj herec Leonardo Di Caprio, ktorý je ambasádorom WWF US

Odkazy:
Miznutie waki: Záchrana najohrozenejších morských cicavcov na svete – štúdia WWF
FB WWF Slovakia: https://www.facebook.com/wwfslovakia/
Link na kampaň vyzývajúcu prezidenta Mexika, aby urýchlene konal: makeyourmark.panda.org/vaquita.
 

Copyright © 2018

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody