Nemecko: Rakovinotvorná chemikália PFOA robí starosti v Bavorsku

08.11 2017, TASR

Burghausen, 8. novembra - Vzorky krvi obyvateľov obce Emmerting neďaleko Burghausenu v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko obsahovali enormne vysoké hodnoty pravdepodobne rakovinotvornej chemikálie PFOA.


Krvné konzervy z Emmertingu skúmal bavorský Krajinský úrad pre zdravie a potravinovú bezpečnosť konštatujúc, že hodnoty spomínanej látky boli v nich 10- až 20-násobne vyššie než priemerné hodnoty z iných miest vrátane Mníchova alebo Passau. Informoval o tom v stredu Bavorský rozhlas (BR).

Ochranár Ernst-Josef Spindler však podľa rovnakého zdroja mal pre občanov upokojujúcu informáciu. Podľa jeho slov je pitná voda, do ktorej sa chemikália dostala - rovnako ako aj do iných zložiek životného prostredia -, už medzičasom fakticky úplne bez obsahu spomínanej látky.

PFOA sa využívala v priemyselnom parku Gendorf do roku 2008. Studne, ktoré boli touto chemikáliou znečistené, budú do budúceho roka vybavené špeciálnymi filtrami, avšak obyvatelia už dostávajú aj tak pitnú vodu z iných zdrojov. Vinník znečistenia prisľúbil, že ponesie náklady spojené s montážou spomínaných filtrov.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda Zdravie a ŽP