Nitra: Kinoklub Tatra predstaví prvý film z tatranskej trilógie Život v oblakoch

19.05 2017, TASR

Kinoklub Tatra Nitra predstaví dokumentárny film Erika Baláža Život v oblakoch. Projekcia sa uskutoční v utorok 23. mája v dolnej sále Starého divadla Karola Spišáka. Film je prvým z tatranskej trilógie Tajomné Karpaty, ktorá zachytáva život v najvyšších polohách Tatier.

Na premietaní filmu sa zúčastní aj jeden z jeho tvorcov, kameraman Adam Baštek. „Práve on strávil v teréne pri nakrúcaní tatranskej trilógie, vrátane tohto filmu, najviac času. Život v oblakoch bol pre celý tím zrejme najnáročnejší z filmov, ktoré sme v posledných troch rokoch pripravovali v rámci projektu Tajomné Karpaty. Zachytiť život v tých najtvrdších podmienkach počas celého roka bol fyzicky náročný a neraz aj nebezpečný výkon. Filmári prežili mnoho času spoločne s kamzíkmi v strmých skalách, len aby zaznamenali tie najintímnejšie chvíle z ich života,“ povedal režisér filmu Baláž.

Film vznikal vo vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom. „Takmer vertikálny svet ale nepatrí len kamzíkom a svišťom, ktorí tu trávia celý rok. Počas leta vychádzajú do kráľovstva kamzíkov aj jelene a medvede, ktorých osudy sa prelínajú v období jelenej ruje. No najväčšou skúškou v živote kamzíkov je zima. Počas nej čelia hlbokému snehu, víchriciam, lavínam a hladu. Oslabené zvieratá sa pokúšajú uloviť niektorí predátori, do ríše kamzíkov prichádza aj najtajomnejší obyvateľ hôr, rys,“ opísal život v najvyšších polohách Tatier režisér.

Na projekcii filmu v Nitre participuje Nitriansky horský spolok, občianske združenie záujemcov o aktivity v prírode ako sú vysokohorská turistika, skialpinizmus, turistika, cykloturistika alebo horolezectvo.

Premietanie filmu sa uskutoční v Kinoklube Tatra Nitra. Pôvodne Filmový klub Nitra fungoval od roku 1990 striedavo pod nitrianskou univerzitou a mestskými kinami. Po skončení prevádzok jednosálových kín a ukončení výroby 35-milimetrových filmových kópií sa v roku 2013 pravidelné premietania prevažne artových filmov premiestnili do dolnej sály Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, bývalého kina Tatra. Kinoklub sa usiluje byť ako kino istou alternatívou voči komerčnejšie zameraným viacsálovým kinám. Orientuje sa hlavne na uvádzanie nových európskych filmov a špeciálne aj nových slovenských filmov za osobnej účasti ich tvorcov.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Podujatie