Nitra: Voda z prameňov v katastri Zobora nie je vhodná na pitné účely

18.05 2017, TASR

Voda z prameňov v katastri Zobora v Nitre nevyhovuje požiadavkám na vodu určenú na ľudskú spotrebu. Potvrdili to laboratórne vyšetrenia vzoriek vody odobratých z prameňov Šindolka, Pivoňka, Svoradovho prameňa a Puškinovho prameňa.


Vzorky vody odobrali v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru nad zásobovaním obyvateľstva pitnou vodou v polovici apríla tohto roka pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre. ,,Voda z týchto prameňov nie je vhodná na pitné účely," upozorňuje RÚVZ.

Vzorka vody odobratá zo Svoradovho prameňa nevyhovuje pre prekročenie limitu v mikrobiologických a biologických ukazovateľoch koliformné baktérie, kultivovateľné mikroorganizmy pri 22 stupňoch Celzia a pri 37 stupňoch C, Enterobacter species a abiosestón. Pre prekročenie limitu v kategórii koliformné baktérie, kultivovateľné mikroorganizmy pri 22 stupňoch C a pri 37 stupňoch C, Citrobacter species a abiosestón nevyhovuje ani vzorka vody odobratá z prameňa Šindolka.

Vzorka vody odobratá z prameňa na Pivoňkovej ulici nevyhovuje pre prekročenie limitu pri koliformných baktériách, kultivovateľných mikroorganizmoch pri 37 stupňoch C a pri 22 stupňoch C, Citrobacter species a abiosestón. Pre prekročenie limitu v ukazovateľoch koliformné baktérie, kultivovateľné mikroorganizmy pri 37 stupňoch C a pri 22 stupňoch C, Citrobacter freundii a abiosestón nevyhovuje ani vzorka vody odobratá z Puškinovho prameňa.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda Zdravie a ŽP