Pápež odsúdil krátkozrakosť ľudských aktivít spôsobujúcich otepľovanie planéty

13.11 2017, TASR

Vatikán, 11. novembra - Pápež František v sobotu kritizoval ,,krátkozrakosť ľudských aktivít" súvisiacu s určitými spôsobmi využívania prírodných a ľudských zdrojov a vplyvom ľudskej činnosti na morský ekosystém.


Pápež sa takto vyjadril na stretnutí s predstaviteľmi regionálnej organizácie tichomorských krajín združených vo Fóre pacifických ostrovov (PIF), ktorým povedal, že zdieľa ich obavy z možných dôsledkov klimatických zmien. František súčasne vyzval účastníkov prebiehajúcej konferencie o klimatických zmenách v Nemecku, aby ich rokovania o obmedzení emisií skleníkových plynov vyústili do prijatia globálnej vízie. Pápež na stretnutí so zástupcami PIF poukázal na problémy obyvateľstva Pacifiku, ktoré vníma dôsledky klimatických zmien veľmi citlivo a citeľne - najmä pokiaľ ide o zvyšovanie hladiny morí, ktoré pre Pacifik predstavujú vážnu hrozbu. František sa v tejto súvislosti zmienil o konferencii OSN o klíme (COP23) konajúcej sa v týchto dňoch v Bonne a vyjadril želanie, aby účastníci tohto summitu ,,mali na pamäti, že Zem nemá hranice".

,,Vízia planéty bez hraníc anuluje zemepisné hranice a poukazuje na nevyhnutnosť svetového povedomia, medzinárodnej spolupráce a solidarity a zdieľaných stratégií, ktoré neumožňujú zostať ľahostajný voči zhoršovaniu životného prostredia a zdravia oceánov," vyhlásil najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi. Podľa Vatikánskeho rozhlasu pápež dodal, že zhoršovanie životného prostredia súvisí ,,s ľudským a sociálnym úpadkom, aký dnes na ľudstvo dolieha." Pápež upozornil, že ,,situácia oceánov a morského ekosystému sa napriek medzinárodne prijatým výzvam v posledných rokoch nezlepšila."

Informovala o tom agentúra AP.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena