Polovica územia v národných parkoch by mala byť bezzásahová, sľubuje L.Sólymos

06.12 2017, TASR

Bratislava, 5. decembra - Polovica územia všetkých národných parkov by mala byť do roku 2025 bezzásahová. Takéto plány má minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).


Spomínaným krokom chce posilniť ochranu lesov. Bezzásahové územia totiž podľa neho stratou lesa postihnuté najmenej. V druhej polovici národných parkov by sa malo hospodáriť prírode blízkym spôsobom. ,,Znamená to, že turisti by aj v tejto časti územia mali mať pocit, že sú stále v lese a nie na rúbanisku," povedal Sólymos v utorok novinárom. Tvrdí, že výrazné vyrúbané pásy lesov by sa mali stať minulosťou.

Takýto rozvoj národných parkov sa má podľa Sólymosa diať pod jednou strechou. ,,Štátne pozemky v národných parkoch by mala mať pod správou Štátna ochrana prírody," povedal s tým, že teraz to tak všade nie je.

Predpokladá, že niektoré rokovania o dohode budú náročnejšie a môžu trvať aj niekoľko mesiacov. ,,No treba to urobiť, viacero vlastníkov má viacero postupov a z praxe vidíme, že takto to proste nefunguje," podotkol. Rezort zatiaľ nevedel povedať, koľko ho môže stáť výkup pozemkov.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) chce zmeny presadiť cez novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Do medzirezortného pripomienkového konania by mala ísť v polovici budúceho roka, potvrdila Katarína Butkovská z MŽP s tým, že prvá pracovná verzia návrhu už existuje. Zákon by mal posilniť i záväznosť vyjadrení orgánov ochrany prírody.

Rezort životného prostredia tvrdí, že na aspekte ochrany prírody pracuje. ,,Len v lete minulého roka vstúpila do platnosti zonácia Slovenského raja. Bezzásahové územie sa tak rozšírilo o štvrtinu," povedal Sólymos. Pripomenul, že vláda SR schválila aj šesť programov starostlivosti o chránené vtáčie územia, ďalších osem by malo byť čoskoro na stole. MŽP podľa neho pripravilo tiež všetko potrebné, aby do európskej sústavy chránených území NATURA 2000 pribudlo ďalších 169 lokalít s celkovou výmerou takmer 30 tisíc hektárov.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody Rezort MŽP SR