Prešov: V múzeu sa bude hovoriť o netopieroch a inváznych rastlinách

13.09 2017, TASR

Prešov, 12. septembra – Krajské múzeum v Prešove pripravilo na stredu 13. septembra prednášku s názvom Dve malé témy z veľkej témy Človek a príroda. Hovoriť sa bude o netopieroch a inváznych rastlinách.


Podujatie sa uskutoční v priestoroch Rákociho paláca na Hlavnej ulici v Prešove so začiatkom o 17.00 h a spadá do rámca Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Riaditeľka múzea Mária Kotorová uviedla, že obidve témy sú zamerané na vzťah človeka a prírodného prostredia.

Téme Netopier a jeho/naše priestory sa bude venovať odborný pracovník múzea, zoológ Peter Pjenčák. Návštevníkom porozpráva o tom, že netopiere dlhodobo využívajú ľudské stavby ako svoje úkryty. Na prezimovanie si vyberajú pivnice a iné menej využívané objekty domov. Najobľúbenejším priestorom netopiera v letnom období sú podkrovia kostolov a iných starých stavieb, kde privádzajú na svet a vychovávajú svoje potomstvo. Pjenčák vo svojej prednáške bude venovať priestor aj tomu, že netopiere sú veľmi užitočné a zákonom chránené živočíchy.

Na aktuálnu tému Cudzokrajné rastliny a ľudské sídla bude hovoriť pracovníčka múzea Elena Dercová. „Tieto invázne rastliny sa v súčasnosti šíria v biotopoch sídiel a značne ovplyvňujú ich zloženie. Ide o rastliny, ktoré sa na naše územie dostali z Ázie alebo z Ameriky, unikli z kultúr, zdivočeli a správajú sa invázne. Rozpínajú sa na novom území a hromadne prenikajú do prirodzených spoločenstiev, v ktorých sa predtým nevyskytovali,“ uviedla Dercová. V nových podmienkach bez prirodzených nepriateľov sa rýchlo rozširujú a vytláčajú pôvodné rastlinstvo, menia ich druhovú štruktúru, vytláčajú domáce druhy z ekosystémov. Na podujatí sa bude hovoriť aj o tom, že táto problematika je natoľko vážna, že sa ňou už zaoberá aj legislatíva Európskej únie.

Kotorová zdôraznila, že prednášajúci sú zamestnancami múzea, patria medzi erudovaných prírodovedcov, ich poznatky sú výsledkom dlhodobých výskumov.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody