Šéf programu OSN: Znečistenie životného prostredia je najväčším zabijakom

05.12 2017, TASR

Nairobi, 4. decembra - Znečistenie životného prostredia je najväčším zabijakom na svete a vlády a firmy musia urobiť viac pre to, aby prispeli k jeho zníženiu. Uviedol to v pondelok šéf Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) Erik Solheim, ktorého citovala agentúra DPA.


,,V dôsledku znečistenia (životného prostredia) zomrie 13 miliónov ľudí; čo robí zo znečistenia najväčšieho zabijaka na planéte, a preto ho potrebujeme zredukovať," uviedol Erik Solheim na úvod 3. zasadnutia Environmentálneho zhromaždenia OSN v kenskom hlavnom meste Nairobi.

Podľa Solheima vlády a súkromný sektor musia spolupracovať a za znečistenie prevziať zodpovednosť.

Účastníci tohto zasadnutia sa musia nutne spojiť a zosúladiť svoje úsilia a opatrenia, ktorými by obmedzili znečistenie, aby tým ,,skutočne ovplyvnili reálne životy (ľudí)," vyhlásil prezident aktuálneho zasadnutia Environmentálneho zhromaždenia OSN a kostarický minister životného prostredia Edgar Gutiérrez.

Podľa OSN každý rok v oceánoch skončí okolo osem miliónov ton plastového odpadu, kým v dôsledku znečisteného ovzdušia zomrie približne šesť a pol milióna ľudí.

Viac ako 100 ministrov životného prostredia a tri hlavy štátov a vlád, rovnako ako aj environmentálni aktivisti, organizácie, vedci a zástupcovia súkromného sektora pricestovali do Nairobi na trojdňový summit, ktorý potrvá do 6. decembra. Hlavnou témou tohtoročných rokovaní zástupcov UNEP a delegátov vlád je práve znečistenie životného prostredia.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Zdravie a ŽP