Tatry: Svište hibernujú, informácie o nich ponúka Správa TANAP na svojej stránke

06.10 2017, TASR

Vysoké Tatry, 5. októbra - Správa Tatranského národného parku (TANAP) pridala na svojej webovej stránke dva nové linky, na ktorých informuje o problematike ochrany svišťov, monitoringu ich pohybu, výskume a úspešnej reštitúcii svišťa do Belianskych Tatier.


,,Svišťa vrchovského tatranského môžeme po kamzíkovi považovať za druhý symbol Tatier, aj preto sme sa rozhodli pridať na našu webovú stránku dva linky v slovenskej aj anglickej verzii pod názvom Príbeh svišťa," informoval riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.

Podľa neho aktuálna druhá snehová nádielka v alpínskom stupni ukončila všetky aktivity svištích rodín. Približne šesť mesiacov tak nebude možné počuť typické pískanie, pretože budú hibernovať vo svojich zimných norách a žiť budú iba z tukových zásob. ,,Svište počas zimného spánku očakávajú zimu s dostatočnou snehovou nádielkou, ktorá ich ochráni pred nízkymi teplotami. Až v druhej polovici apríla sa vyhrabú z bezpečných úkrytov," dodal Majko s tým, že aj z tohto dôvodu má opodstatnenie zimná sezónna uzávera turistických chodníkov. Tá v TANAP trvá od 1. novembra do 15. júna, nakoľko sú vtedy svište veľmi citlivé na vyrušovanie.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody