UNESCO: Bukové pralesy vo Svetovom dedičstve rozšírili o územie 10 krajín

11.07 2017, TASR

Krakov/Bratislava, 10. júla - Výbor Svetového dedičstva UNESCO schválil na aktuálnom zasadnutí v Krakove rozšírenie pamiatky Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka, ktorých časť sa nachádza aj na území SR, o oblasti v ďalších desiatich európskych krajinách.


Po schválení zápisu nominačného projektu, ktorý predložili Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Albánsko, Rumunsko, Chorvátsko, Slovinsko, Ukrajina, Španielsko a Taliansko, sa názov pamiatky na Zozname Svetového dedičstva zmenil na Staré bukové pralesy Karpát a ostatných regiónov Európy.

,,Nominácia bola pripravená v rámci otvoreného procesu, na ktorom sa zúčastnilo veľké množstvo krajín," uviedlo vo svojom vyjadrení počas rokovania výboru Fínsko. To spolu s Tureckom, Kazachstanom, Jamajkou, Peru a ďalšími krajinami podporilo 7. júla zápis rozšírenia pamiatky. Proti zápisu nebola ani jedna krajina z 21-členného Výboru Svetového dedičstva.

Staré bukové pralesy Karpát a ostatných regiónov Európy sú príkladom trvajúcej postglaciálnej a ekologickej evolúcie terestriálnych ekosystémov. Sú unikátnym príkladom rozšírenia bukov (Fagus sylvatica) v rôznych prostrediach severnej pologule a domovom množstva ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Na Slovensku tvoria súčasť Národného parku Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. V rámci rozšírenej pamiatky predstavujú najcennejší ekosystém.

Slovenské bukové pralesy zapísali spolu s ukrajinskými do Zoznamu svetového dedičstva počas zasadnutia výboru UNESCO 28. júna 2007 v meste Christchurch na Novom Zélande.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody