V odpadovom hospodárstve sa najviac darilo Malému Cetínu, Imeľu a Nemšovej

22.12 2017, TASR

Bratislava, 21. decembra - Súťaž samospráv o najlepší pokrok a výsledky dosiahnuté v odpadovom hospodárstve 3Z – Znižuj, Znovupoužívaj, Zrecykluj, spoznala po piaty raz svojich víťazov. Spomedzi obcí sa najviac darilo Malému Cetínu (okres Nitra) a Imeľu (okres Komárno), najúspešnejším mestom sa stala Nemšová (okres Trenčín).


TASR o tom informoval Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme - SPZ. ,,Priatelia Zeme – SPZ chcú touto súťažou ukázať, že aj v slovenských podmienkach sa môžu zrodiť pozitívne príklady v komunálnom odpadovom hospodárstve. Ak také sú, tak na ne treba poukázať a oceniť ich," povedal Moňok.

V tomto ročníku sa podľa neho obce neprihlasovali samy, ale Priatelia Zeme vyhodnotili výsledky všetkých obcí na základe údajov za rok 2016. ,,Všímali si, či si samosprávy plnia základné povinnosti pri nakladaní s komunálnym odpadom, či vykonávajú triedený zber povinných zložiek komunálnych odpadov, drobného stavebného odpadu alebo objemného odpadu," objasnil Moňok s tým, že postupne vyraďovali obce, ktoré nevykazovali žiadne údaje o množstve zmesového komunálneho odpadu, papiera, skla, plastov, objemného odpadu, drobného stavebného odpadu, elektroodpadu, či tzv. zeleného biologického odpadu. Z 2888 hodnotených obcí ich "sitom" prešlo 266.

Obcou s najlepšími výsledkami v odpadovom hospodárstve za rok 2016 sa stal Malý Cetín so 63,60-percentnou mierou recyklácie pri sledovaných zložkách komunálneho odpadu.

V kategórii Mesto s najlepšími výsledkami v odpadovom hospodárstve za rok 2016 zvíťazila Nemšová so 44,24-percentnou mierou recyklácie pri sledovaných zložkách komunálneho odpadu a zbere všetkých povinných zložiek.

Samosprávou s najväčším pokrokom v odpadovom hospodárstve v rokoch 2015 až 2016 sa stala obec Imeľ, pri ktorej bol zaznamenaný nárast recyklácie pri sledovaných zložkách komunálneho odpadu oproti roku 2015 až o 34,66 percenta. V roku 2016 dosiahla 56,55-percentnú mieru recyklácie, čo predstavuje 200 kg vytriedených komunálnych odpadov na obyvateľa.

Súťaž finančne podporil Vyšehradský fond v rámci projektu Škola udržateľnosti V4.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady