MŽP SR: Historicky prvé rokovania slovenských a izraelských....

13.09 2017, TASR

Bratislava, 12. septembra - Eko-inovácie vo vodnom hospodárstve a opatrenia na zmierňovanie negatívnych dôsledkov zmeny klímy, najmä v oblasti sucha, boli hlavnými témami bilaterálneho rokovania štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Norberta Kurillu s izraelským ministrom životného prostredia Il Zeevom Elkinom a ministrom hospodárstva Eli Cohen.


V utorok sa v rámci oficiálnej návštevy Izraelskej republiky, delegácia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky vedená štátnym tajomníkom Norbertom Kurillom, zúčastnila bilaterálnych rokovaní s ministrom životného prostredia štátu Izrael Il Zeevom Elkinom a ministrom hospodárstva Eli Cohenom.

Témou vôbec historicky prvých politických rozhovorov partnerov v oblasti životného prostredia bola budúca spolupráca medzi Slovenskou republikou a Izraelom založená na využívaní inovatívnych technológii a postupov v oblasti manažmentu vôd, ochrany vodných zdrojov s dôrazom na sucho a nedostatok vody, ako aj opätovného využívania vôd. Prerokované boli aj ďalšie témy spolupráce, medzi ktoré patrí oblasť zmeny klímy a implementácie Parížskej dohody.

Základom pre úspešnú bilaterálnu spoluprácu bude vytvorenie spoločnej slovensko-izraelskej komisie pre spoluprácu v oblasti životného prostredia a plánovaná návšteva ministra životného prostredia na Slovensku začiatkom roka 2018.

,,Prispôsobovanie sa zmene klímy a efektívne opatrenia v oblasti predchádzania a manažmentu sucha a nedostatku vody sú prioritou rezortu životného prostredia. Je absolútne kľúčové zdieľať najlepšie praktiky, vymeniť si skúsenosti a hľadať inovatívne riešenia ako predchádzať a manažovať sucho v podmienkach SR," povedal štátny tajomník Kurilla.

Bilaterálne rozhovory sa uskutočnili na okraj prebiehajúcej prestížnej svetovej výstavy "Watec 2017"', ktorá sa koná v Tel Avive v dňoch 12.-14.9.2017. Štátny tajomník sa počas konferencie stretol so zástupcami inovatívnych izraelských firiem, ktoré prejavili záujem rozširovať svoje aktivity na Slovensku. Na výstave sa prezentujú rôzne prístupy oblasti vodného hospodárstva, eko-inovácii a nových technológii, napr. z oblasti čistenia odpadových vôd a inteligentných environmentálnych riešení.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Rezort MŽP SR