X Dovoľujem si Vás upozorniť, že na 30. 5. 2018 je plánovaná technická odstávka portálu www.enviroportal.sk.

Noc s netopiermi priblíži ich život a význam v prírode

08.09 2017, TASR

Žilina, 7. septembra – Priblížiť verejnosti život netopierov je cieľom podujatia Noc s netopiermi, ktoré sa uskutoční v piatok 8. septembra od 18.30 do 21. hodiny pri pozorovateľni Krajskej hvezdárne na Malom diele v Žiline.


TASR o tom informovala Miriam Balciarová zo Správy Národného parku (NP) Malá Fatra. Netopiere podľa nej mnohokrát v ľuďoch vzbudzujú neopodstatnené obavy. ,,Napríklad, že cicajú krv či zapletajú sa do vlasov. Získaním vedomostí a znalostí je možné prekonať pomyselnú bariéru medzi človekom a netopierom. Toto poslanie je dôležité aj z dôvodu, že netopiere neraz využívajú ľudské stavby na život a dochádza k častým kontaktom s človekom. Človek zároveň prispieva významnou mierou k ohrozeniu kolónií netopierov. Ich funkcia v prírode je pritom nezastupiteľná a v konečnom dôsledku pre človeka dôležitá. Napríklad jeden druh netopiera (večernica malá) skonzumuje počas noci 2000 až 3000 komárov," podotkla Balciarová.

Doplnila, že súčasťou akcie bude prednáška o zaujímavostiach zo života netopierov, premietanie filmu, ukážka odchytu do nárazovej siete, počúvanie zvukov netopierov prostredníctvom detektorov a dielnička pre malých návštevníkov. ,,Zároveň bude pripravená aj prezentácia pracovníkov z hvezdárne a návštevníci podujatia budú mať príležitosť pozorovať nočnú oblohu," uviedla Balciarová.

Noc s netopiermi pripravili Správa NP Malá Fatra v spolupráci so Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku, Občianskym združením Tilia, Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a Krajskou hvezdárňou v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Organizuje sa v rámci 21. ročníka Medzinárodnej noci netopierov, ktorú vyhlasuje od roku 1997 sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov EUROBATS so sídlom v Bonne. Tento rok je zaregistrovaných 22 štátov so 66 podujatiami, dodala Balciarová.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Podujatie