Indikátory biodiverzity sú informačné nástroje, ktoré sumarizujú údaje o komplexe environmentálnych premenných tak, aby indikovali celkový stav a trendy v zmenách biodiverzity ako aj o faktoroch, ktoré tento stav ovplyvňujú. Sú významným prostriedkom v procese hodnotenia stavu a vývoja životného prostredia smerom k plneniu cieľov udržateľného rozvoja, pretože významne pomáhajú pri ich plánovaní a stanovovaní ako aj kontrole ich dosahovania. Potreba sledovať a aktualizovať indikátory biodiverzity vyplýva predovšetkým z napĺňania cieľa obsiahnutého v Národnej stratégii ochrany biodiverzity na Slovensku (F.9), ako aj z rozhodnutia UNEP/CBD/COP/12/L.19 (Dohovor o biologickej diverzite).
Prvý súbor indikátorov stavu a ochrany biodiverzity na Slovensku (ISOB) bol schválený uznesením vlády SR č. 18 z 10. januára 2001 k súboru indikátorov stavu a ochrany biodiverzity. Súbor obsahoval 166 indikátorov. Uznesením bolo uložené sledovať stav biodiverzity na Slovensku, sústreďovať a zverejňovať hodnotenia súboru každých 5 rokov.
V roku 2007 bol uznesením vlády SR č. 837 z 3. októbra 2007 prijatý aktualizovaný súbor indikátorov stavu a ochrany biodiverzity na Slovensku (druhá verzia), ktorý obsahoval už 90 indikátorov. Naďalej ním bolo uložené sledovať a priebežne aktualizovať súbor ISOB, ako aj vyhodnotiť ich a zverejniť do 30.4.2011 (výstupom bol materiál Vyhodnotenie súboru indikátorov stavu a ochrany biodiverzity SR za roky 2001 - 2010 (2011)).
V roku 2015 prebehla ďalšia aktualizácia súboru ISOB (tretia verzia), ktorá bola schválená uznesením vlády SR č. 8 z 13. januára 2016. Aktualizovaný súbor obsahoval 64 indikátorov a vyhodnotený bol k 30.11.2016.
V súčasnosti posledná aktualizácia súboru ISOB prebehla v roku 2021, pričom aktuálny súbor (štvrtá verzia) obsahuje 46 indikátorov a ich vyhodnotenie ponúka táto stránka.
Súbor ISOB vychádza z predchádzajúceho národného súboru z rokov 2011 a 2016, z revidovaného súboru SEBI 2010 indikátorov EEA (Streamlining European biodiversity indicators), ako aj z Aichi cieľov pre biodiverzitu Strategického plánu ochrany biodiverzity 2011 – 2020, z cieľov a opatrení Stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 a z cieľov a opatrení Aktualizovanej národnej stratégie ochrany biodiverzity do roku 2020.
Cieľom predkladaného súboru ISOB je poskytnúť komplexné a reprezentatívne informácie pre verejnosť o stave biodiverzity na Slovensku a faktoroch, ktoré tento stav priamo ovplyvňujú, odborníkom informácie pre hodnotenie reálneho stavu biodiverzity, ako aj pomáhať politikom pri rozhodovaní a riešení otázok týkajúcich sa biodiverzity a jej súvisiacich služieb.
Aktuálny súbor ISOB na Slovensku bol spracovaný v rámci Plánu hlavných úloh Slovenskej agentúry životného prostredia v roku 2021, v spolupráci s MŽP SR a ďalšími príslušnými organizáciami (ŠOP SR, NPPC, SOS BirdLife a ďalšie).