Definícia indikátora
Indikátor popisuje vývoj konečnej energetickej spotreby domácností vyjadrenej v jednotkách tis. toe (1000 ton ropného ekvivalentu). Indikátor predstavuje "náhradný" indikátor pre kľúčovú oblasť v rámci iniciatívy Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje - zlepšovanie stavu budov. Táto oblasť je zameraná na sledovanie spotreby energie v domácnostiach na vykurovanie za účelom zhodnotenia, ako môže úprava budov prispieť k plánom súvisiacim s úsporami energie.
Eurostat zbiera údaje o konečnej energetickej spotrebe v domácnostiach podľa jednotlivých kategórií palív. Podrobnejšie údaje o energetickej spotrebe domácností (napr. spotrebe energie na vykurovanie, chladenie priestoru, ohrev vody a varenie) budú v budúcnosti zhromažďované na základe nariadenia Komisie (EÚ) č. 431/2014, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1099/2008 Európskeho parlamentu a Rady o energetickej štatistike, ktorým sa vykonáva ročná štatistika o spotrebe energie v domácnostiach.
Kľúčové zistenia
Celková konečná energetická spotreba domácnosti EÚ 28 mala v období rokov 2000 až 2015
klesajúci trend. Až 75 % z tejto spotreby pripadá na osem štátov. V rámci nich sú to tri najľudnatejšie štáty - Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia, na ktoré pripadá takmer polovica celého objemu energetickej spotreby domácností EÚ. V roku
2015 bola konečná energetická spotreba krajín EÚ 28 na úrovni
275 miliónov ton ropného ekvivalentu.
Vo väčšine členských štátoch EÚ 28 došlo k
pokroku pri znižovaní konečnej energetickej spotreby na jedného obyvateľa. Medzi štáty s redukciou nad 10 % (v rokoch 2003 – 2007) patria Belgicko, Malta, Luxembursko, Slovensko, Veľká Británia a Maďarsko. Tento pozitívny trend je výsledkom zlepšenia energetickej efektívnosti budov (zlepšenie izolácie a zateplenie budov) a používania úspornejších spotrebičov.
Negatívny rastúci trend bol naopak v Chorvátsku, na Cypre, v Bulharsku, Estónsku, Rumunsku, Poľsku a Lotyšsku, čo môže byť spôsobené kombináciou rastúceho blahobytu a zníženia cien energie, čo viedlo k prekurovaniu a rastu počtu používaných elektrických spotrebičov.
Slovensko patrí ku krajinám s nižšou energetickou spotrebou domácností -
mapa.
Zdroj:
EU Resource efficiency scoreboard