Dátum poslednej aktualizácie:16.10.2023
V Slovenskej republike boli zahrnuté do jednotlivých kategórií daní s environmentálnym aspektom nasledujúce dane:
- dane z energie: daň z minerálnych olejov, daň z elektriny, daň z uhlia, daň zo zemného plynu, daň za umiestnenie jadrového zariadenia, daň z úhrad za uskladňovanie plynov a kvapalín, emisné kvóty
- dane z dopravy: daň z motorových vozidiel – cestná daň, poplatok za registráciu motorového vozidla, daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta
- dane za znečistenie: poplatky za vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd, poplatky za znečisťovanie ovzdušia, úhrady za dobývací priestor
%, mil. eur
ŠÚ SR, Eurostat
Stratégia environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030
Základný strategický dokument pre oblasť životného prostredia s dlhodobými cieľmi zameranými na prechod k zelenému, nízkouhlíkovému a inkluzívnemu hospodárstvu.
Cieľ: Do roku 2030 zvážiť možnosť rozširovania environmentálnych daní v jednotlivých oblastiach.
Zvážiť zavedenie fiškálne neutrálnej environmentálnej daňovej reformy vrátane celkovej daňovo-odvodovej reformy.
Presunúť daňovú záťaž na environmentálne škodlivé činnosti, napríklad zrušením neodôvodnených výnimiek v spotrebných daniach, či zavádzaním nových daní na zníženie znečistenia.
Zvážiť (prehodnotiť) zdaňovanie škodlivých látok využívaných v spotrebných produktoch ako napr. batérie a plyny.
Programové vyhlásenie vlády SR na obdobie rokov 2023 - 2027
Vláda SR uvádza, že majúc na zreteli udržateľnosť životného prostredia zvýši význam environmentálneho zdaňovania. V oblasti poľnohospodárstva bude vláda pokračovať v systémovej štátnej pomoci vo forme úľav na environmentálnych daniach, a to najmä pre oblasť špeciálnej rastlinnej výroby a živočíšnej výroby a podporí aj širšie využitie finančných nástrojov pri podpore investícií v rezorte.
Podiel daní s environmentálnym aspektom na HDP v Slovenskej republike má v hodnotenom období 2005 – 2022 kolísavý trend. Najnižší podiel daní s environmentálnym aspektom na HDP bol v roku 2022 na úrovni 1,99 %.
Medziročne v porovnaní rokov 2021 a 2022 došlo k poklesu podielu daní s environmentálnym aspektom na HDP o 0,42 percentuálneho bodu (p.b.).
Najväčším podielom v rámci daní s environmentálnym aspektom na HDP sa podieľala daň z energie, ktorá v roku 2022 zaznamenala 1,78 %.
Slovenská republika patrí medzi krajiny EÚ s priemerným podielom daní s environmentálnym aspektom na HDP.
Zmena od roku 2005 | Zmena od roku 2015 | Posledná medziročná zmena |
Podiel daní s environmentálnym aspektom na HDP od roku 2005 do 2022 zaznamenal pokles. | Podiel daní s environmentálnym aspektom na HDP má od roku 2015 do roku 2022 kolísavý trend. | Podiel daní s environmentálnym aspektom na HDP medziročne medzi rokmi 2021 – 2022 klesol. |
Podiel daní s environmentálnym aspektom na HDP v Slovenskej republike v hodnotenom období 2005 – 2022 má klesajúci trend. V roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2021 došlo k poklesu podielu daní s environmentálnym aspektom na HDP o 0,42 p.b.
Dane s environmentálnym aspektom v roku 2022 dosiahli 2 186,61 mil. eur a v porovnaní s rokom 2005 vzrástli o 131,3 %. Dane s environmentálnym aspektom v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli o 8,2 %.