Dátum poslednej aktualizácie:19.01.2023
Indikátor popisuje vývoj miery skládkovania komunálnych odpadov.
Podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov:
Komunálny odpad je
a) zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z domácností vrátane papiera a lepenky, skla, kovov, plastov, biologického odpadu, dreva, textílií, obalov, odpadu z elektrických zariadení a elektronických zariadení, použitých batérií a akumulátorov a objemného odpadu vrátane matracov a nábytku,
b) zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z iných zdrojov, ak je tento odpad svojím charakterom a zložením podobný odpadu z domácností.
Zmesový odpad je nevytriedený komunálny odpad alebo komunálny odpad po vytriedení zložiek komunálneho odpadu.
Zneškodňovanie odpadov je také nakladanie s nimi, ktoré nespôsobuje poškodzovanie životného prostredia alebo ohrozovanie zdravia ľudí. Skládkovaniu je podľa kódov činností zneškodňovania odpadov podľa prílohy č. 2 k zákonu č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (v znení neskorších predpisov) pridelený kód nakladania D01.
Cieľ: 10 Smerom k obehovému hospodárstvu
Cieľ: 10.1 Podporovať obehovú ekonomiku
Cieľ: 10.2 Postupne výrazne zvýšiť poplatky za skládkovanie
Program predchádzania vzniku odpadov na roky 2019 - 2025 (2019)
Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky na roky 2021 – 2025 (2021)
Hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR do roku 2025 je odklonenie odpadov od ich zneškodňovania skládkovaním najmä pre komunálne odpady.
Aj naďalej je potrebné presadzovať dodržiavanie hierarchie odpadového hospodárstva s dôrazom na predchádzanie vzniku odpadu, prípravu na opätovné použitie a recykláciu. Presadzovanie predchádzania vzniku odpadu, spolu s opätovným použitím a prípravou na opätovné použitie aj prostredníctvom realizácie opatrení Programu predchádzania vzniku odpadov na roky 2019 - 2025 sú neoddeliteľnou kľúčovou súčasťou dlhodobej snahy SR o znižovanie množstva vznikajúcich odpadov na území SR.
Cieľom v oblasti komunálnych odpadov je zvýšiť mieru triedeného zberu komunálneho odpadu do roku 2025 na 60 % a miery prípravy na opätovné použitie a recyklácie komunálneho odpadu na 55 %.
Zmena od roku 2005 | Zmena od roku 2015 | Posledná medziročná zmena |
---|---|---|
Zaznamenaný bol výrazný pokles množstva vyprodukovaných komunálnych odpadov ukladaných na skládku (o takmer 39 percentuálnych bodov). |
Zaznamenaný bol výrazný pokles množstva vyprodukovaných komunálnych odpadov ukladaných na skládku (o takmer 30 percentuálnych bodov). | Podiel skládkovaných komunálnych odpadov medziročne klesol o 4,4 percentuálneho bodu. Stále však pretrváva vysoký podiel skládkovania komunálnych odpadov (40,1 %). Na dosiahnutie cieľa je potrebné urýchliť odklon komunálnych odpadov od ich skládkovania. |
Hlavným cieľom stanoveným v Programe odpadového hospodárstva SR na roky 2021 — 2025 je odklonenie odpadov od ich zneškodňovania skládkovaním najmä pre komunálne odpady (KO). Konkrétne kvantitatívne ciele v oblasti skládkovania komunálnych odpadov do roku 2035 sú stanovené v Envirostratégii 2030 (25 %) a v Smernici EÚ o skládkach odpadov (10 %).
Aj keď bol v období rokov 2015 — 2021 zaznamenaný výrazný pokles skládkovania komunálnych odpadov (z 69,9 % na 40,1 %), miera skládkovania komunálnych odpadov zostáva stále na príliš vysokej úrovni. Na dosiahnutie cieľa, ktorým je zníženie miery skládkovania KO je potrebné aby sa jednotlivci a domácnosti zlepšili v triedení komunálneho odpadu - s nárastom miery triedeného zberu KO je predpoklad poklesu jeho skládkovania. Výrazné zlepšenie v tejto oblasti by malo byť možné odsiahnuť predchádzaním vzniku odpadu. Toto je možné dosiahnuť dodržiavaním princípov obehového hospodárstva ako sú opätovné používanie produktov, zdieľanie a opravy produktov, renovácia, repasovanie a recyklácia.