Recyklácia odpadov znižuje negatívne dopady na životné prostredie vzniku odpadov a znižuje spotrebu surovín, čo vedie k zníženiu ťažby primárnych zdrojov. Hmota zotavenie je životne dôležité pre Európu efektívne využívajúcu zdroje a je užitočným Indikátor pre udržateľnosť a rozvoj viac kruhové ekonomické vzory. Recyklácia v poslednom desaťročí výrazne vzrástla pre väčšinu členských štátov a robili tak bez ohľadu na ekonomické výkyvy.
Miera recyklácie v EÚ sa zvýšila z 25% v roku 2000 na 43,5% v roku 2014. Krajiny s najvyššou mierou recyklácie (viac ako 50%) sú Nemecko, Rakúsko a Belgicko (
mapa). V tomto období najväčšie zlepšenie miery recyklácie o viac ako 30 % zaznamenalo Slovinsko. Vo väčšine členských štátoch je sledovaný pozitívny trend vo zvýšení miery recyklácie komunálnych odpadov. Avšak, v Európe neustále pretrváva plytvanie obrovského množstva cenných zdrojov z odpadov skládkovaním prípadne spaľovaním na výrobu energie. Mnoho krajín doteraz zaostáva za cieľom dosiahnuť do roku 2020 mieru recyklácie komunálneho odpadu 50%, ktorý je stanovený pre každý členský štát Smernicou o odpadoch.