Definícia indikátora
Indikátor popisuje vývoj podielu konečnej energetickej spotreby jednotlivých palív (tuhé palivá, ropa a ropné produkty, zemný plyn, obnoviteľné zdroje energie, elektrická energia a teplo) na celkovej konečnej energetickej spotrebe v domácnostiach. Podiel je vyjadrený v %.
Indikátor predstavuje "náhradný" indikátor pre kľúčovú oblasť v rámci iniciatívy Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje - zlepšovanie stavu budov. Táto oblasť je zameraná na spotrebu energie v domácnostiach na vykurovanie, za účelom zhodnotenia, ako môže úprava budov prispieť k plánom súvisiacim s úsporami energie.
Eurostat zbiera údaje o konečnej energetickej spotrebe v domácnostiach podľa jednotlivých kategórií palív. Podrobnejšie údaje o energetickej spotrebe domácností (napr. spotrebe energie na vykurovanie, chladenie priestoru, ohrev vody a varenie) budú v budúcnosti zhromažďované na základe nariadenia Komisie (EÚ) č. 431/2014, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č 1099/2008 Európskeho parlamentu a Rady o energetickej štatistike, ktorým sa vykonáva ročná štatistika o spotrebe energie v domácnostiach.
Kľúčové zistenia
K redukcii emisií uhlíka a zachovaniu energetických zdrojov je potrebné, aby domácnosti znížili svoju konečnú spotrebu energie, najmä znížili svoju závislosť na rope a ropných produktoch a ďalších fosílnych palivách (uhlie) a zvýšili spotrebu energie z obnoviteľných zdrojov.
Od roku 1990 sa
podiel
ropy a ropných produktov používaných ako domáce palivo
znížil v celej EÚ 28 takmer o polovicu a v roku 2015 bol a úrovni 12,6 %.
Najväčší pokles bol dosiahnutý vo Fínsku, na Malte, v Taliansku, v Dánsku a Švédsku. V roku 2015 sa v piatich členských štátoch ropné produkty podieľali menej ako 1 % na konečnej energetickej spotrebe domácností –
Slovensko (0,2 %)
mapa, Švédsko (0,4 %), Holandsko (0,4 %), Česká republika (0,7 %) a Island (0,8%).
V rámci EÚ 28 bola v období rokov 2000 až 2015 konečná energetická spotreba
uhlia vyrovnaná, s pomalým poklesom v posledných rokoch. Pozitívny trend bol dosiahnutý na Slovensku, kde došlo k výraznému poklesu jeho spotreby.
Tieto pozitívne zmeny možno pripísať posunu smerom k využívaniu zemného plynu a obnoviteľných zdrojov energie.
Zdroj:
EU Resource efficiency scoreboard