Kľúčové zistenia
Ukazovateľ charakterizuje kvantitatívne aspekty lesných zdrojov. Zabezpečenie ich udržateľného manažmentu, ako aj udržanie environmentálnych, sociálnych a pôvodných hodnôt je jednou z hlavných výziev lesníctva. To zahŕňa zabránenie ich nadmerného využívania a degradácie, zachovanie dostatočných zásob dreva pre produkčnú činnosť, i zabezpečenie poskytovania základných environmentálnych služieb.
Zásoba dreva v lesoch SR mala dlhodobo kontinuálne rastúci trend. V roku 2020 dosiahla 484,5 mil. m3 hrubiny bez kôry, čo je o cca 1,5 mil. m3 viac ako predchádzajúci rok.
V porovnaní s rokom 2000 došlo k jej zvýšeniu o 18,2 %. V hodnotenom období rokov 2000 až 2020 zásoba listnatého dreva prevyšuje zásobu ihličnanov (už od roku 1994). Rovnako rástla aj priemerná zásoba na ha. V súčasnosti činí 249 m3 hr.b.k./ha, čo je nárast oproti roku 2000 o 15,7 %, medziročne sa nezmenila.
V súčasnosti sú v dôsledku aktuálneho vekového zloženia v lesoch na Slovensku historicky najvyššie zásoby dreva, minimálne za ostatné storočie. Objem súčasných zásob dreva sa však už nachádza v bode kulminácie. Predpokladá sa, že v nasledujúcich rokoch a desaťročiach sa budú zásoby dreva znižovať v dôsledku postupnej zmeny vekovej štruktúry.
Medzinárodné porovnanie
Databáza OECD pre indikátory zeleného rastu obsahuje vybrané ukazovatele na monitorovanie pokroku smerom k zelenému rastu a na podporu tvorby politiky a informovanosti verejnosti. Databáza poskytuje syntézu údajov a ukazovateľov dostupné v celej rade domén. Zdrojom podkladových údajov použitých na naplnenie indikátorov zeleného rastu, ako sú prezentované, zahŕňa celý rad databáz OECD a v niektorých prípadoch aj externé dátové zdroje. Databáza zahŕňa členské krajiny OECD, pristupujúce krajiny a vybrané krajiny, ktoré nie sú členmi OECD (vrátane BRIICS hospodárstiev - Brazília, Rusko, India, Indonézia, Čína a Južná Afrika).
Databáza OECD - Indikátory zeleného rastu (OECD Green Growth Indicators database)
Metodika:
Zdroj dát:
Využité údaje pochádzajú z oficiálnych národných príp. medzinárodných zdrojov a databáz. Hodnotený vývoj bol prekonzultovaný s odborníkmi štátnej správy (jednotlivé odbory MŽP SR, MH SR, MPSVR SR, MF SR, MPRV SR) a ich odbornými organizáciami (SHMÚ, ŠGÚDŠ, SAŽP, ŠOP SR, IFP) a samozrejme v neposlednom rade aj ŠÚ SR, z ktorého databáz pochádza väčšina údajov.
Súvisiace indikátory: