Dátum poslednej aktualizácie19.01.2023
Indikátor popisuje vývoj množstva vzniknutého komunálneho odpadu a zmesového odpadu.
Cieľ: 10 Smerom k obehovému hospodárstvu
Cieľ: 10.1 Podporovať obehovú ekonomiku
Cieľ: 10.2 Postupne výrazne zvýšiť poplatky za skládkovanie
Program predchádzania vzniku odpadov na roky 2019 - 2025 (2019)
Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky na roky 2021 – 2025 (2021)
Hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR do roku 2025 je odklonenie odpadov od ich zneškodňovania skládkovaním najmä pre komunálne odpady.
Aj naďalej je potrebné presadzovať dodržiavanie hierarchie odpadového hospodárstva s dôrazom na predchádzanie vzniku odpadu, prípravu na opätovné použitie a recykláciu. Presadzovanie predchádzania vzniku odpadu, spolu s opätovným použitím a prípravou na opätovné použitie aj prostredníctvom realizácie opatrení Programu predchádzania vzniku odpadov na roky 2019 - 2025 sú neoddeliteľnou kľúčovou súčasťou dlhodobej snahy SR o znižovanie množstva vznikajúcich odpadov na území SR.
Zmena od roku 2005 | Zmena od roku 2015 | Posledná medziročná zmena |
---|---|---|
Zaznamenaný bol výrazný nárast vzniku komunálneho odpadu. Množstvo zmesového odpadu však vzrástlo len minimálne. |
Zaznamenaný bol výrazný nárast vzniku komunálneho odpadu. Nárast, avšak o menej ako 9 %, bol zaznamenaný aj v prípade zmesového odpadu. | Medzi rokmi 2020 — 2021 bol zaznamenaný mierny nárast vzniku komunálneho odpadu. Množstvo zmesového odpadu však medziročne kleslo o 4,8 %. |
Hlavným cieľom stanoveným v Programe predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2014 - 2018 bol posun od materiálového zhodnocovania ako jedinej priority deklarovanej v programoch odpadového hospodárstva SR do roku 2010 k predchádzaniu vzniku odpadu. Rovnaký cieľ (posun od materiálového zhodnocovania ako jedinej priority v odpadovom hospodárstve SR k predchádzaniu vzniku odpadu v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva SR) je stanovený aj v Programe predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 - 2025. V období rokov 2014 — 2021 bol však zaznamenaný opačný trend — množstvo komunálneho odpadu vzrástlo o 51 %. Nutné je však poznamenať, že nárast vzniku komunálneho odpadu v rovnakom časovom období je pozorovaný vo väčšine členských štátov EÚ, čo súvisí s ekonomickým rastom a rastom životnej úrovne.
Dosiahnutie stanoveného cieľa by sa mohlo podariť dosiahnuť prechodom z lineárneho na obehové hospodárstvo. Typickými prvkami obehového hospodárstva sú opätovné používanie produktov, zdieľanie a opravy produktov, renovácia, repasovanie a v prípade, že sa výrobok už nedá opätovne použiť, dochádza k jeho recyklácii. Jednotlivci a domácnosti by tak mali nové tovary nakupovať až po tom, ako tie staré nie je možné opraviť, či repasovať.
Znižovanie množstva zmesového odpadu bolo cieľom už v Programe predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2014 - 2018. V Programe predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 - 2025 je stanovený už aj konkrétny kvantitatívny cieľ - znížiť množstvo zmesového (komunálneho) odpadu do roku 2025 o 50 % v porovnaní s rokom 2016. To znamená, že v roku 2025 by mala byť produkcia zmesového odpadu menej ako 592 364,5 ton. V období rokov 2016 — 2021 bol však zaznamenaný pokles vzniku zmesového odpadu len o 8 %. Slovenská republika tak v tejto oblasti potrebuje dosiahnuť výrazné zlepšenie, inak hrozí, že sa nepodarí dosiahnuť stanovený cieľ.
Na dosiahnutie stanoveného cieľa je potrebné aby sa jednotlivci a domácnosti zlepšili v triedení komunálneho odpadu. Podľa niektorých analýz (Zdroj: Priatelia Zeme – SPZ a Inštitút cirkulárnej ekonomiky) je možné až 85 % zmesového odpadu vytriediť — skutočne nevytriediteľný odpad tvorí teda približne iba 15% z celkovo vzniknutého zmesového odpadu. Výrazný priestor na zlepšenie predstavuje biologicky rozložiteľný komunálny odpad — možné je už predchádzanie jeho vzniku (uvedomelé nakupovanie, využívanie zvyškov z prípravy pokrmov), ale aj nakladanie s ním, v prípade, že už vznikol (vermikopostovanie, domáci kompostér na záhrade, hnedé nádoby na bioodpad).