Dátum poslednej aktualizácie13.02.2024
Obehové hospodárstvo prispieva ku klimatickej neutralite, keďže obehové hospodárstvo s väčším množstvom druhotných surovín emituje menej skleníkových plynov. K emisiám skleníkových plynov dochádza aj pri ťažbe a spracovávaní prírodných zdrojov. Pri odpade vznikajú skleníkové plyny buď priamo – napr. pri jeho spaľovaní, či skládkovaní, alebo nepriamo – ak sa použité výrobky nedajú opätovne použiť, opraviť, či recyklovať, čoho následkom je znovu potreba vyrábať nové produkty.
Indikátor zahŕňa emisie skleníkových plynov zo všetkých výrobných činností, vrátane výroby tovarov a služieb. Zahrnuté však nie sú emisie z domácností na vykurovanie, dopravu, ani na iné účely.
Zahrnuté sú tieto skleníkové plyny: oxid uhličitý (CO2), oxid dusný (N2O), metán (CH4) a tieto fluórované plyny: fluórované uhľovodíky (HFC), plnofluórované uhľovodíky (PFC), fluorid sírový (SF6) a fluorid sodný (NF3).
Zníženie emisií skleníkových plynov znamená vyšší príspevok k zmierňovaniu klimatických zmien. Schopnosť spôsobovať globálne otepľovanie má každý skleníkový plyn inú. Toto okrem iného závisí od molekulovej hmotnosti a dĺžky času, počas ktorého daný plyn zostáva v atmosfére. Potenciál globálneho otepľovania pre každý plyn je definovaný vo vzťahu k hmotnosti oxidu uhličitého za stanovené časové obdobie. Pre účely Kjótskeho protokolu je stanovené obdobie 100 rokov. V súčasnosti sú používané tieto váhové faktory: oxid uhličitý = 1, metán = 25, oxid dusný = 298 a fluorid sírový = 22 800; fluórované uhľovodíky a plnofluórované uhľovodíky obsahujú veľké množstvo rôznych plynov, ktoré majú rozdielne váhové faktory. Indikátor je vyjadrený v kilogramoch ekvivalentu CO2.
Za Slovensko bol od roku 2008 do roku 2022 zaznamenaný pokles v emisiách skleníkových plynov z výrobných činností v prepočte na obyvateľa o vyše 30 %. Na úrovni všetkých členských štátov EÚ bol v rovnakom období zaznamenaný pokles o necelých 25 %.
Revidovaný monitorovací rámec pre obehové hospodárstvo, ktorý zaviedla Európska komisia, pozostáva z 22 indikátorov, z ktorých niektoré sú rozčlenené do čiastkových indikátorov. Podrobný prehľad o situácii v jednotlivých krajinách EÚ ako aj v celej EÚ nájdete po výbere štátu a rozkliknutí jednotlivých oblastí na stránkach Eurostatu.
Údaje o emisiách skleníkových plynov z výrobných činností v jednotlivých štátoch EÚ sú dostupné v databáze Eurostatu.