Dátum poslednej aktualizácie13.02.2024
Indikátor meria potravinový odpad, ktorý vzniká vo fáze výroby, spracovania a distribúcie potravín, vrátane stravovacích služieb a domácností. Indikátor sa teda zameriava na množstvo vyprodukovaného potravinového odpadu (v kg na obyvateľa) v celom potravinovom reťazci.
Monitorovaniu potravinového odpadu bráni nedostatok časových radov údajov, nakoľko reportingové povinnosti a metodika vykazovania vstúpili do platnosti až pre referenčný rok 2020. Indikátor rozlišuje medzi potravinovým odpadom, ktorý vzniká v sektoroch prvovýroby (poľnohospodárstvo, rybolov), v potravinárskom priemysle, maloobchode, reštauráciách a pohostinstvách a v domácnostiach. Najväčší podiel potravinového odpadu vzniká v domácnostiach, kde sa uskutočňuje väčšina spotreby, nasledujú reštaurácie a pohostinské služby, zatiaľ čo v prvovýrobe, spracovaní, výrobe a maloobchode je možné získať vedľajšie produkty, aby sa zabránilo vzniku potravinového odpadu.
Poznámka: Definícia potravinového odpadu v rámcovej smernici o odpade (2008/98/ES) a v delegovanom rozhodnutí Komisie (EÚ) 2019/1597 vylučuje z potravinového odpadu straty potravín v prvovýrobe, čo znižuje porovnateľnosť s predchádzajúcimi štúdiami a iniciatívami OSN.
Revidovaný monitorovací rámec pre obehové hospodárstvo, ktorý zaviedla Európska komisia, pozostáva z 22 indikátorov, z ktorých niektoré sú rozčlenené do čiastkových indikátorov. Podrobný prehľad o situácii v jednotlivých krajinách EÚ ako aj v celej EÚ nájdete po výbere štátu a rozkliknutí jednotlivých oblastí na stránkach Eurostatu.
Údaje o vzniku potravinového odpadu na obyvateľa v jednotlivých štátoch EÚ sú dostupné v databáze Eurostatu.