Dátum poslednej aktualizácie16.12.2022
Úspory energie, v zmysle zníženej energetickej náročnosti v sektoroch hospodárstva, predstavujú výrazný potenciál zlepšenia energetickej bilancie krajiny. Cieľom efektívneho využívania energie je okrem iného aj zníženie strát pri jej využívaní, bez znižovania životného štandardu, ako aj zníženia nárokov na ochranu prírodného prostredia.
Vývoj energetickej náročnosti je vo vybraných sektoroch celkovo pozitívny. Energetická náročnosť podľa konečnej energetickej spotreby mala od roku 2005 do roku 2020 klesajúci trend v sektoroch pôdohospodárstva (61,9 %) priemyslu (48,1) a dopravy (8,8 %). Nárast EN v tomto období bol zaznamenaný v sektore domácnosti (6,9 %), ktorý bol ovplyvnený najmä nárastom KES v sektore v posledných dvoch rokoch. Medziročne (2020 – 2019) klesla energetická náročnosť v sektoroch priemyslu, dopravy a domácnosti, nárast bol zaznamenaný v sektore pôdohospodárstva.
Databáza OECD pre indikátory zeleného rastu obsahuje vybrané ukazovatele na monitorovanie pokroku smerom k zelenému rastu a na podporu tvorby politiky a informovanosti verejnosti. Databáza poskytuje syntézu údajov a ukazovateľov dostupné v celej rade domén. Zdrojom podkladových údajov použitých na naplnenie indikátorov zeleného rastu, ako sú prezentované, zahŕňa celý rad databáz OECD a v niektorých prípadoch aj externé dátové zdroje. Databáza zahŕňa členské krajiny OECD, pristupujúce krajiny a vybrané krajiny, ktoré nie sú členmi OECD (vrátane BRIICS hospodárstiev - Brazília, Rusko, India, Indonézia, Čína a Južná Afrika).
Databáza OECD - Indikátory zeleného rastu (OECD Green Growth Indicators database)